گزارش بیا شمال؛

زخم شوراهای نارفیق بر پیكر مازندران

زخم شوراهای نارفیق بر پیكر مازندران

فاز جدیدی از انتخابات ۱۴۰۰ رقم خورد و افراد و شخصیت های زیادی به میدان آمدند تا خویش را در معرض آزمون قرار دهند، اما شایسته گزینی همواره یک چالش است.خبرگزاری مهر - گروه استان ها: بیشتر از ۱۹ هزار نفر برای انتخابات شوراهای اسلامی در شهرها و روستاهای استان مازندران کاندیدا شدند و از مجموع نامزدها دو هزار و ۳۰۰ نفر در حوزه شوراهای شهر هستند و از این بین حدود ۶۰۰ نفر رد صلاحیت شدند.
کارنامه پنجمین دوره شوراهای اسلامی در بعضی شهرهای مازندران همچون ساری، بابل و سلمانشهر از سیاهی هم فراتر رفته است، تمامی ۹ عضو شورای شهر ساری، چند عضو شورای شهر بابل و تمامی اعضای شورای شهر سلمانشهر دستگیر شدند.
بروز تخلف در شورای شهرهای بزرگ و مهم مازندران که حالا متخلفان آن در کنج زندان و بازداشت به سر می برند، بیشتر از هرچیز، لزوم شایسته گزینی برای ورود به نهاد مردمی شوراها را الزامی می سازد.
از سوی دیگر به اعتقاد خیلی از صاحبنظران و فعالان سیاسی اجتماعی، شفافیت شاخصه و مقوله مهمی است که هر مسئول از بدو حضور برای تصدی مسئولیت باید به آن توجه اساسی داشته باشد. این در شرایطی است که تخلفات بعضی از شوراییان سبب شد که شورای شهر در برخی از شهرها منحل شود، خبرگزاری مهر هم اخیراً با همکاری «جنبش ازما» چالشی برای ارزیابی شایستگی های نامزدهای شوراها راه انداخته که طی آن کاندیداها می توانند با ثبت نام در این چالش، به پویش شفافیت بپیوندند.
شفافیت هم اکنون خواسته خیلی از فعالان و تشکل های سیاسی و گروه های مردمی و دانشجویی است. تشکل ها اعتقاد دارند تا وقتی شفافیت مطلوبی وجود نداشته باشد نمی توان به وعده های نامزدها اعتماد کرد.

رئیس ستاد انتخابات ریاست جمهوری جبهه انقلاب اسلامی در مازندران تعهد و انقلابی بودن را قید لازم دانست و اظهار داشت: اگر به پسا انتخابات فکر نماییم و برنامه داشته باشیم، با صدمه مواجه نمی شویم.
شکراله رضازاده در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه به شدت به شفافیت اعتقاد کامل دارم، اضافه کرد: مصلحت اندیشی دلیلی برای عدم شفافیت نیست و در لیستی که عرضه خواهیم داد یکی از معیارها و شاخص ها شفافیت خواهد بود که شامل شفافیت آرا، مالی و ارتباطات خواهد بود.
ساری بعنوان مرکز استان حائز اهمیت می باشد ولی کار را به دوستان شورا سپردیم و از نظرات همه افراد مؤثر و ذی نفوذان سالم و انقلابی استفاده می نماییم تا به یک جمع بندی برسیم
وی با اشاره به اینکه مردم تاثیر اعضای شوراها را در زندگی به عینه می بینند و اگر درست عمل کنند، نوعی آورده برای نظام به حساب می آید ازاین رو جریان انقلاب برای این مورد برنامه دارد، درباره انتخابات شورا در ساری اظهار داشت: ساری بعنوان مرکز استان حائز اهمیت می باشد ولی کار را به دوستان شورا سپردیم و از نظرات همه افراد مؤثر و ذی نفوذان سالم و انقلابی استفاده می نماییم تا به یک جمع بندی برسیم و در بابل به تناسب تعداد اعضای شورا فهرست خواهیم داد.
وی با عنوان این که وظیفه جامعه فقط رأی دادن نیست، اضافه کرد: اگر به پس از رأی دادن فکر نماییم با مشکلاتی نظیر شوراهای ساری و بابل مواجه نخواهیم بود و نظر ما این است که شهرداران انقلابی داشته باشیم.
همزمان با شکل گیری جنش ازما و چالش شفافیت، خیلی از نامزدها و داوطلبان انتخابات شوراها در مازندران با پیوستن به این جنبش عنوان کردند، این جنبش به دنبال شفافیت و ترویج شایستگی است.
شوراهای گذشته شفافیت نداشتند
محمدتقی حسین زاده دبیر جبهه همبستگی نیروهای انقلاب اسلامی در مازندران هم در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه آن چیزی که سبب شرمساری و سرافکندگی مردم بخصوص در شورای شهر استان شده است، عدم شفافیت نمایندگان در شورا بوده است.
وی با اظهار این که راستگویی و شفافیت در ذات آدم متعهد نهفته است، خواهان پاسخگویی و شفافیت نامزدها و داوطلبان انتخابات شد و اظهار داشت: شفافیت و پاسخگویی جزو نخستین خصوصیت های داوطلب باید باشد.
وی ضمن اشاره به حضور افرادی غیرمرتبط و بیکار برای حضور در شوراها عنوان کرد: متأسفانه این افراد از شورا بعنوان تیری در تاریکی یاد می کنند و بعنوان شغل به آن می نگردند، مساله اصلی ناشی از ناکارآمدی مسؤلان امر بوده و سبب شده تا افراد جویای کار و غیرمتخصص برای حضور در شورا گام بردارند.
حسین زاده خاطرنشان کرد: همه ما باید پاسخگو و مسئول کارهایمان باشیم و خویش را در معرض چالش شایستگی قرار دهیم.
وضعیت و کارنامه نامناسب شوراها در شهرها و روستاهای مازندران، ضرورت پیوستن به جنبش و چالش شایستگی را بیشتر از هر استان دیگری ضروری می سازد و باآنکه هیئات نظارت و اجرایی با همکاری دستگاههای نظارتی تلاش کردند با بررسی دقیق، سره را از ناسره جدا کنند اما اینک نوبت به داوطلبان رسیده تا در بدو امر، خویش را در معرض یک چالش مهم به نام شایستگی و شفافیت قرار دهند.
در بین ثبت نام کنندگان برای انتخابات شوراهای شهرها و روستاها نام بعضی از افرادی که سابقه عضویت در شوراها را دارند و چندان پاسخگوی عملکردشان نبودند و کارنامه روشنی هم ندارند، دیده می شود و جالب آنکه این افراد که خیلی از آنان رد صلاحیت هم شدند، تلاش کردند تا با اعمال فشار، به اهداف خود دست یابند.
مهدی سعادتی رئیس هیئت عالی نظارت بر ششمین دوره انتخابات شوراها در مازندران با اشاره به اینکه رصد صلاحیت کاندیداها با اسناد عرضه شده توسط دستگاههای امنیتی در کمیسیون بررسی شکایات انجام می شود، اظهار داشت: فشار کاندیداهای رد صلاحیت شده که پشت بعضی از جریانات سیاسی پنهان شده اند، تأثیری بر روی بررسی پرونده ها توسط هیأت عالی نظارت نخواهد داشت.

رئیس هیئت عالی نظارت بر ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستاهای مازندران اضافه کرد: کمیسیون بررسی پرونده کاندیداهای شاکی، با حضور مستقیم نمایندگان مراجع استعلام و دستگاههای امنیتی انجام می شود و اسناد مستندی از کاندیداها عرضه می کنند که جای دفاع وجود ندارد.
فشار کاندیداهای رد صلاحیت شده به هیئت نظارت
سعادتی ضمن اشاره به این که فشار رسانه ای وارد شده توسط کاندیداهای رد صلاحیت شده در فضای مجازی به هیأت عالی نظارت به علت قاطعیت در کار رسیدگی پرونده ها است، اضافه کرد: هیأت عالی نظارت ابتدا سفارش ناپذیر است.
وی فشار بعضی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به هیأت عالی نظارت را به علت حمله بعضی از جریانات سیاسی به آنها دانست و خاطرنشان کرد: کار بررسی پرونده ها هنوز تمام نشده و کاندیداها به نتایج اعلام شده خوشبین نباشند چون که در اعمال ماده ۶۳ در صورت رو شدن اسناد و مستندات جدید احتمال تغییر نتیجه هم وجود دارد.
حدود یکماه تا آزمون انتخابات باقی مانده و بی گمان توجه به شایستگی ها، صداقت، عملکرد و شفافیت می تواند همچون راه های انتخاب و گزینش شایستگان برای تصدی امور شهری و روستایی باشد تا بار دیگر مازندران از روزنه برخی افراد ناسالم در نهاد مدنی شورا، به چالش کشیده نشود. در این راستا خبرگزاری مهر در طرحی به نام جنبش از ما از نامزدهای انتخاباتی و مردم درخواست دارد تا با حضور در سایت azma.net در چالش شفافیت شرکت نمایند یعنی به صورت شفاف عملکرد و برنامه های حوزه های مختلف را به بوته نظرات مردمی و قضاوت بگذارند و این آمادگی وجود دارد که حتی مطالب بیان شده توسط نامزدهای انتخاباتی در خبرگزاری مهر و همینطور سایت «از ما» منتشر شود.


منبع:

1400/02/27
18:31:51
0.0 / 5
640
تگهای خبر: بابل , برند , دستگاه , روستا
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳

لینک دوستان بیا شمال

بیا شمال

تگهای بیا شمال

biashomal.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بیا شمال محفوظ است

بیا شمال بیا شمال

معرفی شمال و خرید و فروش ویلا