پویشی برای شفافیت -۲؛

شفافیت و پاسخگویی ملاك رای مردم

شفافیت و پاسخگویی ملاك رای مردم

بیا شمال: شفافیت و پاسخگویی ازجمله ملاک های مورد توجه گروه های مردمی در بررسی داوطلبان انتخابات شوراهای شهر و روستا است، ملاک هایی که کاندیداها را در معرض آزمونی بزرگ قرار می دهد.خبرگزاری مهر - گروه استان ها: با نزدیک شدن به انتخابات شوراهای شهر و روستا مردم باید دست به انتخاب بزنند. انتخابی که نتیجه آن تعیین سرنوشت مدیریت شهرشان است. مدیریت های نه چندان مؤثر و توأم با چالشی که طی دوره فعلی شوراهای شهر مشکلات زیادی را ایجاد کرده، موجب شد گلایه مردم از شوراها شد.
اخیراً شوراها در شهرهای مختلفی منحل شد، اعضای برخی از شوراهای شهر دستگیر شدند و در حال طی مراحل دادرسی پرونده قضائی خود هستند تا کارکردهای شوراهای شهر در خیلی از شهرهای کشور در سایه سوال و چالش باشد.
حالا مردم از داوطلبان شورا می خواهند که بصورت شفاف، پاسخگوی مطالبات افکار عمومی باشند. تشکل ها نیز از داوطلبان می خواهند خودرا بصورت شفاف به مردم معرفی کنند. داوطلبان حالا در معرض آزمونی بزرگ قرار دارند که باید شایستگی هایشان را به مردم ثابت کنند.
این در حالی است که خبرگزاری مهر با همکاری جنبش «ازما» پویشی راه انداخته که داوطلبان شورای شهر با ثبت نام در آن می توانند خودرا در معرض شفافیت و چالش پاسخگویی قرار دهند. پویش ازما راه حل مؤثری برای نامزدهایی است که قصد دارند در ضمن دوران کاری خود همیشه پاسخگوی مردم باشند و شورای شهرشان را به اتاق شیشه ای تبدیل کنند.
آزمون بزرگ داوطلبان شورای شهر در مازندران
بروز تخلف در شورای شهرهای بزرگ و مهم مازندران که حالا متخلفان آن در کنج زندان و بازداشت به سر می برند، بیش از هر چیز، ضرورت شایسته گزینی برای ورود به نهاد مردمی شوراها را آشکار می سازد.

محمدتقی حسین زاده دبیر جبهه همبستگی نیروهای انقلاب اسلامی در مازندران در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: آن چیزی که سبب شرمساری و سرافکندگی مردم خصوصاً در شورای شهر استان شده است، عدم شفافیت نمایندگان در شورا بوده است.
وی با اظهار این که راستگویی و شفافیت در ذات آدم متعهد نهفته است، خواهان پاسخگویی و شفافیت داوطلبان انتخابات شد و اظهار داشت: شفافیت و پاسخگویی جزو نخستین خاصیت های داوطلب باید باشد.
وی با اشاره به حضور افرادی غیرمرتبط و بیکار برای حضور در شوراها گفت: متأسفانه این افراد از شورا بعنوان تیری در تاریکی یاد می کنند و بعنوان شغل به آن می نگرند، مسئله اصلی ناشی از ناکارآمدی مسئولان امر بوده و سبب شده تا افراد جویای کار و غیرمتخصص برای حضور در شورا گام بردارند.
حسین زاده اشاره کرد: همه ما باید پاسخگو و مسئول کارهایمان باشیم و خودرا در معرض چالش شایستگی قرار دهیم.
نبود شفافیت شورای شهر زنجان را به انحراف کشاند
سال ۹۸ دستگیری اعضای متخلف شورای شهر زنجان شروع شد که پنهانکاری و نبود شفافیت در عملکرد برخی اعضای این شورا را می توان عامل اساسی و مهم در بروز این پروسه دانست.
بی شک شکل گیری شورای شهر دور پنجم در شهر زنجان را می توان محصول یک پروسه پیچیده و در عین حال غیرکارشناسی دانست، فرایندی که در ابتدای مسیر خود چالش های زیادی به دنبال داشت و موجب شد شورای شهر زنجان پس از تکمیل مجموعه نتواند در راه فعالیت خود موفق عمل کند.
رئیس شورای ائتلاف نیروهای انقلاب استان زنجان با تاکید بر این که موضوع شفافیت در حوزه شوراهای اسلامی شهر و روستا بعنوان یک نیاز مهم و اساسی مطرح است و باید توجه جدی به آن شود، اظهار داشت: هیچ تفاوتی دراین زمینه با حوزه ریاست جمهوری وجود ندارد و در بحث شوراهای اسلامی شهر و روستا نیز نظارت و شفافیت لازم است. شوراهای اسلامی شهر نهادی است که مردم بصورت مستقیم اعضای آنرا انتخاب می کنند. سمتنظردبیر جبهه همبستگی نیروهای انقلاب اسلامی در مازندرانشفافیت و پاسخگویی باید جزو نخستین خاصیت های داوطلب باشد. رئیس شورای ائتلاف نیروهای انقلاب استان زنجانهزینه کردهای داوطلبان برای انتخابات باید شفاف سازی شود. دیر دیده بان شفافیت و عدالت در استان قزوینشفافیت کاندیداهای شورای شهر انسجام و همراهی عمومی را به همراه دارد. نایب رییس خانه احزاب استان گلستانشفافیت کاندیداها منجر به انتخاب اصلح می شود. دبیر شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی استان چهارمحال و بختیاریورود خبرگزاری مهر به چالش شایستگی و شفافیت قابل تقدیر است. امام جمعه طبسشفافیت در برنامه زمینه ساز انتخاب افراد اصلح برای مدیریت شهر و روستا است. عضو هیئت علمی حقوق دانشگاه اصفهانتوجه به شفافیت در همه ارکان انتخابات ضروری می باشد. معاون فرهنگی حزب وحدت ملی در استان فارسنمی توان از کاندیدایی که به موضوع شفافیت ارج نمی نهد انتظار داشت که به فکر آینده مردم باشدرئیس مجمع نمایندگان گیلانمردم به کاندیدایی که در حرف و عمل خود با آنها شفاف است، گرایش بیشتری دارندنماینده مردم کرج، فردیس و اشتهارد در مجلسقرار دادن شفافیت در دستور کار می تواند غبار شبهه فساد را از ساحت افراد دور کند.
محمد اسماعیلی متذکر شد: کسی که برای رسیدن به کرسی شورای اسلامی شهر بیش از ۵۰۰ میلیون تومان هزینه می کند، با توجه به این که دریافتی این فرد پس از حضور در این حوزه طی چهار سال کمتر از ۲۰۰ میلیون تومان خواهد بود، این سوال مطرح می شود که چرا باید یک فرد برای رسیدن به ۲۰۰ میلیون تومان، ۵۰۰ میلیون تومان هزینه کند؟ بی شک اثر شفافیت در این مواقع خودرا نشان خواهد داد.
شفافیت کاندیداهای شورای شهر انسجام عمومی را به همراه دارد
همچنین مدیر دیده بان شفافیت و عدالت در استان قزوین اظهار داشت: شفافیت کاندیداهای شورای شهر انسجام و همراهی علاقه مندانه عمومی را به همراه دارد.
سید جعفر شهاب زاده در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به اهمیت شفافیت مواضع و برنامه ها در کاندیداهای شورای شهر اظهار نمود: اگر کاندیداها با شفافیت مواضع و بیان برنامه های مورد نظرشان در پروسه انتخابات شرکت نمایند مردم با اطمینان خاطر و اعتماد بیشتری پای صندوق های رأی حاضر می شوند.
مدیر دیده بان شفافیت و عدالت در استان قزوین افزود: بیان دیدگاه ها، پایبندی به قانون و احترام به قوانین سبب می شود اگر کاندیدایی به پیروزی رسید با مسئولیت پذیری بالاتر، دقت، شفافیت و هوشمندی رفتار کند تا بتوانند در مقابل اذهان عمومی پاسخگو باشد.
شفافیت کاندیداها به انتخاب اصلح می انجامد
در گلستان نیز نایب رییس خانه احزاب این استان با اعلان اینکه در انتخابات پیش رو نیازمند هوشمندی و جدیت مردم هستیم، اظهار داشت: شفافیت کاندیداها منجر به انتخاب اصلح می شود.
صاحب حجتی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار نمود: یکی از بهترین راه هایی که مردم می توانند انتخاب درست انجام دهند شفافیت کاندیداها است.
نایب رئیس خانه احزاب گلستان اضافه کرد: این افراد، باید شفاف کنند زندگی آنها در چه سطحی بوده و فرزندان آنها در چه موقعیتی هستند؟ شفاف کنند در طول مدتی که از انقلاب گذشته است کارنامه و عملکرد آنها در زمان مسئولیت به چه روشی بوده و کارنامه خودرا در معرض افکار عمومی و مظان قضاوت مردم قرار دهند.
وی افزود: مردم با این رویکرد و بررسی کارنامه سطح و سبک زندگی افراد انتخاب درست تری خواهند داشت.
حمایت از جنبش شفافیت
همچنین دبیر شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی استان چهارمحال و بختیاری با تاکید بر ضرورت بررسی شفاف عملکرد کاندیداها، گفت ورود خبرگزاری مهر به چالش شایستگی قابل تقدیر است.
مهدی حامدی در گفتگو با خبرنگار مهر با اعلان اینکه نقش رسانه های جمعی و خبرگزاری های استانی در معرفی داوطلبان انتخابات می تواند تأثیر گذار باشد، گفت: مردم به رسانه ها اعتماد دارند و اگر رسانه ها بتوانند در راه معرفی داوطلبان شایسته حرکت کنند اقدامی باارزش انجام داده اند.
دبیر شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی استان چهارمحال و بختیاری با اشاره به طرح «جنبش ازما» با همکاری خبرگزاری مهر، گفت: آگاهی مردم در زمینه داوطلبان انتخابات بسیار تأثیر گذار است و رسانه هایی که بتوانند در این راه حرکت کنند اقدامی مفید و مؤثر داشته اند.
گرایش مردم به کاندیدایی که در حرف و عملش شفاف استرئیس مجمع نمایندگان گیلان شفافیت کاندیداها را زمینه ساز افزایش مشارکت مردم در انتخابات دانست و اظهار داشت: داوطلبان باید ضمن اعلام شفاف برنامه ها، ضمانت اجرائی نیز برای برنامه ها داشته باشند. رسول فرخی مکیال در گفتگو با خبرنگار مهر، شفافیت را عامل جلوگیری از ایجاد اختلال در هر حوزه ای دانست و اظهار نمود: مردم به کاندیدایی که در حرف و عمل خود با آنها شفاف است و درباره زندگی فردی و اجتماعی و امور اجرائی صادقانه صحبت می کند گرایش بیشتری دارند و همین مورد زمینه ساز افزایش مشارکت مردم است.شفافیت غبار شبهه فساد را از ساحت افراد می زدایدنماینده مردم کرج، فردیس و اشتهارد در مجلس اظهار داشت: قرار دادن شفافیت در دستور کار می تواند غبار شبهه فساد را از ساحت افراد دور کند. علیرضا عباسی در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار نمود: امروز یکی از مطالبات به حق مردم مبحث مهم شفافیت است که باید در تمامی امور مد نظر قرار بگیرد، چونکه شفافیت منجر به نظارت مستقیم مردم بر عملکرد مسئولان است. نماینده مردم کرج، فردیس و اشتهارد در مجلس اشاره کرد: شوراهای شهر و روستا نیز از این قاعده مستثنی نیستند، بلکه باید بصورت جدی دراین زمینه اقدام نمایند تا بتوانند اعتماد عمومی را جلب کرده و سبب رضایت مردم شوند.
شفافیت در برنامه زمینه ساز انتخاب افراد اصلح برای مدیریت شهری
در این رهگذر امام جمعه طبس اظهار داشت: شفافیت در برنامه زمینه ساز انتخاب افراد اصلح برای مدیریت شهر و روستا است.
حجت الاسلام محمدرضا محمدی در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار نمود: برنامه، نقشه راهی است که یک نامزد انتخاباتی پس از ورود به عرصه مدیریتی شهر و روستا می خواهد آنرا پیاده کند و از این نظر بسیار حائز اهمیت می باشد.

امام جمعه طبس بیان کرد: اگر یک نامزد انتخاباتی بصورت شفاف برنامه و عملکرد آینده خودرا عرضه نماید، مردم می توانند میزان امکان اجرائی شدن آن برنامه را سنجیده و با واقعیت های موجود و نیازهای خود تطبیق دهند.
ضرورت توجه به شفافیت در همه ارکان انتخابات / مردم بهترین ناظر هستند
عضو هیئت علمی حقوق دانشگاه اصفهان اظهار داشت: مهم ترین مساله دراین زمینه شفافیت در تصمیم گیری و اجرا است و نظارت مردم بهترین عامل کنترل کننده است و در همه عرصه های عمومی هیچ ابزاری مهم تر و مؤثرتر از نظارت عمومی و نظارت مردمی نداریم.
حجت الاسلام قدرت الله خسروشاهی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: شفافیت در همه ارکان برگزاری انتخابات امری لازم است و دراین زمینه نظارت مردم بهترین عامل کنترل کننده است.
انتخابات باید اتاق شیشه ای باشد / شفافیت ملاک انتخاب
همچنین معاون فرهنگی حزب وحدت ملی در استان فارس اظهار داشت: اتاق شیشه ای بودن انتخابات برای کاندیداها می تواند زمینه توسعه فردی و اجتماعی را در انتخابات بوجود آورد.
محمد مسعود کشاورز در گفتگو با خبرنگار مهر بیان کرد: نمی توان از کاندیدایی که به موضوع شفافیت ارج نمی نهد انتظار داشت که به فکر آینده مردم باشد پس می توان اظهار داشت که همچون مسائلی که نقش مهمی در انتخاب شدن افراد توسط مردم دارد موضوع بیان شفاف دیدگاه ها و نظریات شخص داوطلب در مسئله انتخابات است.
او متذکر شد: شفافیت مالی نیز مهم بوده و باید مورد توجه باشد برای اینکه نباید پول های غیر متعارف به چرخه انتخابات وارد شود و زمینه فساد در جامعه را فراهم آورد.
دعوت به چالش «ازما»
عضو شورای شهر دهلران، داوطلبان شورای شهر را به چالش «ازما» دعوت کرد.
رحمان جابری در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن پشتیبانی از چالش ازما، بیان کرد: این چالش یکی از با اهمیت ترین راهکاری شفافیت برنامه های داوطلبان شورای شهر است.


منبع:

1400/02/27
22:23:12
0.0 / 5
306
تگهای خبر: ابزار , برند , تور , حقوق
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵

لینک دوستان بیا شمال

بیا شمال

تگهای بیا شمال

biashomal.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بیا شمال محفوظ است

بیا شمال بیا شمال

معرفی شمال و خرید و فروش ویلا