در سوادكوه؛

نخستین آتشكده دوره ساسانی مازندران كاوش شد

نخستین آتشكده دوره ساسانی مازندران كاوش شد

به گزارش بیا شمال نخستین آتشکده دوره ساسانی با کاربری نیایشگاه در استان مازندران درروستای ارفع ده سوادکوه کشف و کاوش شده است.به گزارش بیا شمال به نقل از مهر، مهدی عابدینی عراقی، سرپرست کاوش تپه کلاً در روستای ارفع ده شهرستان سوادکوه ظهر پنجشنبه در گفتگو با خبرنگاران در ارتباط با بنای تاریخی که در اثر کاوش دیرینه شناسی به دست آمده است، اظهار داشت: اثر یک بنای چهار طاقی، در ارتباط با دوره ساسانی با کاربری نیایشگاه و به احتمال زیاد آتشکده بوده است که میتوان آنرا بعنوان نخستین آتشکده کاوش شده استان مازندران معرفی نمود.
وی اجزای معماری بنا را یک پلان چهار طاقی با یک گنبد آجری فروریخته و یک آتشدان کنگره ای برشمرد و اظهار داشت: در آتشدان گنگره ای آتش مقدس روشن می شده است.
عابدینی با اشاره به اینکه بنای ورودی راه پله بوده است، اضافه کرد: فضای جانبی بنا هم در دوره بعد تغییر کاربری داده و مسدود شده است.
سرپرست کاوش تپه کلاً ضمن اشاره به قدمت بنا در دوره ساسانی اظهار داشت: بنا تا قرن ۳ هجری استفاده می شد اما در قرن چهار کاملاً متروک شد. بعد از آخر کاوش بنا از نظر قدمت دقیق با کربن ۱۴ مشخص خواهد شد.
وی وسعت اثر را ۳۵۰ متر مربع عنوان نمود و اظهار داشت: ۱۵۰ متر بنا در این فصل و مابقی اثر در فصول دیگر که سه فصل به طول خواهد انجامید، از خاک پاکسازی شود.
سرپرست کاوش تپه کلاً در ارتباط با مصالح به کار رفته در بنا اظهار داشت: دیوار بنا با ملات گچ و سنگ و در ساخت گنبد از قالب بزرگ زمان ساسانی استفاده شده است.


منبع:

1400/04/04
00:04:06
0.0 / 5
241
تگهای خبر: روستا , مازندران
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳

لینک دوستان بیا شمال

بیا شمال

تگهای بیا شمال

biashomal.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بیا شمال محفوظ است

بیا شمال بیا شمال

معرفی شمال و خرید و فروش ویلا