تنظیم لایحه ای برای زنان جهت مطالبه اجرت المثل

تنظیم لایحه ای برای زنان جهت مطالبه اجرت المثل

به گزارش بیا شمال مشاور حقوقی و پارلمانی معاونت امور زنان و خانواده رئیس جمهوری از تنظیم لایحه ای در مورد اجرت المثل زن با اصل بر عدم تبرع و ارسال آن به هیئت دولت اطلاع داد.


به گزارش بیا شمال به نقل از ایسنا، اشرف گرامی زادگان در نشست آنلاین مشاورین وزراء و مدیران کل امور بانوان استانها، با اشاره به تدوین لایحه "اجرت المثل زنان" در این معاونت اظهار نمود: زنان حق دارند برای زحماتی که در خانه می کشند اجرت دریافت نمایند. این لایحه با اصل بر عدم تبرع تدوین شده که امیدواریم در کمیسیون دولت بررسی شود.

گرامی زادگان با اشاره به لایحه مذکور، افزود: زوجه در روزهای زوجت کارهایی را که شرعا بر عهده اش نیست و عرفا اجرت است را انجام می دهد و می تواند از دادگاه مطالبه این اجرت را داشته باشد. نکته متمایز این لایحه اصل بر عدم تبرع آنست به این معنا که در اینجا مرد باید ثابت کند که خانم تبرعی کار کرده است.

وی اشاره کرد: در این دوره برای نخستین بار در کشور است که معاونت امور زنان به تنقیح قوانین و مقررات زنان پرداخته و ما درحال تنظیم مقررات برای دولت هستیم.

مشاور حقوقی و پارلمانی معاونت امور زنان و خانواده رئیس جمهوری در بخش دیگر سخنان خود به بیان لوایح تنظیم شده دیگر معاونت پرداخت و اظهار داشت: از دیگر لوایحی که بتازگی به دولت ارسال شده است، لایحه "اصلاح مقررات ناظر بر مسئولیت کیفری اطفال و نوجوانان در قانون مجازات اسلامی" است. افراد زیر ۱۸ سال مرتکب جرم گرفتار مجازات سنگین می شدند درحالی که این اشخاص دارای شرایط خاص هستند و اعدام ندارند.

وی با اشاره به همکاری قضات و فعالین حقوق کودک با معاونت زنان در تنظیم این لایحه، اشاره کرد: در این لایحه ماده ۸۸، ۸۹ و ۹۱ قانون مجازات اسلامی اصلاح شده است. برای اصلاح ماده ۸۸ دو تفاوت قائل شدیم؛ یکی برای افراد ۹ تا ۱۲ سال و دیگری برای افراد ۱۵ تا ۱۸ سال است و خصوصاً برای نوجوانان ۹ تا ۱۲ سال تدابیر امنیتی ویژه ای در نظر گرفته ایم.

گرامی زادگان با اشاره به قسمتی از تدابیر در نظر گرفته شده در این لایحه اظهار داشت: برای مثال خانواده را متعهد به انجام اموری نظیر کنترل کردن رفت و آمد کودک و نوجوان کردیم تا بتوان به نقطه خوبی از تعلیم و تربیت برسیم و یا این که شش تا ۱۸۰ ساعت خدمات عمومی برای این نوجوانان قرار داده ایم.

وی با اشاره به اصلاح ماده ۹۱ در این لایحه اظهار داشت: در حقیقت این لایحه حدود قصاص اعدام و قصاص را برداشته و اگر فرد زیر ۱۸ سال مرتکب جرائم حدود و قصاص شود، بر حسب مورد و باتوجه به سن می توان تدابیر امنیتی ماده ۸۸ و ۸۹ برایش قرار داد.

مشاور حقوقی و پارلمانی معاونت امور زنان و خانواده در بخش دیگر سخنان خود به تصویب بخشنامه اجرائی ماده شش قانون پشتیبانی از اطفال و نوجوانان در هیئت دولت نیز اشاره و اشاره کرد: در فصل اول این قانون تعاریف دقیق و معانی واژگان حقوقی آورده شده است که امیدواریم سازمان بهزیستی به نحو احسن این قانون را انجام دهد.

وی همین طور درباره لایحه مصوب دولت موسوم به لایحه اجازه افتتاح حساب پس انداز و برداشت از آن توسط مادران، توضیح داد: در گذشته مادر تنها اختیار افتتاح حساب قرض الحسنه برای فرزند را داشت، ما در این لایحه با یک ماده واحده اعلام کردیم که مادر می تواند به نام فرزند صغیر خود حساب های بانکی شامل سپرده مدت دار افتتاح کند و حق برداشت آن تا سن ۱۸ سال تنها با مادر است.

منبع:

1400/04/09
09:53:17
0.0 / 5
257
تگهای خبر: افتتاح , حقوق , خدمات , دریا
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵

لینک دوستان بیا شمال

بیا شمال

تگهای بیا شمال

biashomal.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بیا شمال محفوظ است

بیا شمال بیا شمال

معرفی شمال و خرید و فروش ویلا