مجری طرح الگوی مهاجرت به نواحی روستایی گیلان:

استان گیلان در آینده گرفتار بحران آبی می شود

استان گیلان در آینده گرفتار بحران آبی می شود

به گزارش بیا شمال مجری طرح الگوی مهاجرت به نواحی روستایی گیلان ضمن اشاره به این که در سالهای آتی گیلان گرفتار بحران آب می شود، اظهار داشت: هم اکنون این بحران در مناطق کوهستانی استان بیشتر است.به گزارش بیا شمال به نقل از مهر، تیمور آمار شامگاه سه شنبه در گفتگوی ویژه خبری با اشاره به اینکه استان گیلان از سال ۸۵ به یکی از استانهای مهاجر پذیر کشور تبدیل گشته است، اظهار نمود: از سال ۸۵ تا ۹۵، گیلان رتبه ششم مهم ترین استانهای مهاجر پذیر کشور را داراست و نواحی روستایی بیشترین مقصد مهاجرین است.
مجری طرح الگوی مهاجرت به نواحی روستایی گیلان افزود: تعداد مهاجران حدود ۱۸۰ هزار نفر در چارچوب ۶۲ هزار خانوار است که ۲۵ درصد آنها اقامت دائمی در استان داشته و مابقی هم به صورت موقت اسکان دارند.
این استاد دانشگاه مبدا ۵۸ درصد از مهاجرین استان گیلان را تهران، البرز و قم عنوان نمود و اضافه کرد: اصفهان رتبه دوم و قزوین رتبه سوم و همینطور آذربایجان شرقی، غربی و اردبیل هم با ۴ درصد در رده بعدی قرار دارند.
وی ضمن اشاره به این که شهرستان رشت نخستین مقصد مهاجرین است، اظهار داشت: ۳۷.۵ درصد از مهاجرین در محدوده شهرستان رشت بوده و در مجموع ۶۴ درصد در محدوده جلگه ای استان و مابقی هم در نواحی کوهپایه ای و کوهستانی هستند.
آمار با اشاره به اینکه خیلی از صدمه ها و مشکلات فرهنگی و اجتماعی در نواحی روستایی گیلان به جهت اسکان مهاجران است، خاطرنشان کرد: غلبه تعداد مهاجرین بر بومیان در بعضی نواحی استان سبب ایجاد مشکلات گوناگونی شده است.
وی اضافه کرد: جدایی گزینی اجتماعی، استفاده از کالاهای لوکس توسط مهاجرین، عدم تعامل مهاجرین با بومیان و سرخوردگی برای جوانان بومی و نگاه مبتنی بر خصوصی سازی در روستا توسط مهاجرین و نگاه حقارت بار مهاجرین به زندگی روستایی از مهم ترین ابعاد خسارت اجتماعی مهاجرت به گیلان است.
استاد دانشگاه با اشاره به اینکه در سالهای آتی گیلان گرفتار بحران آب می شود، اضافه کرد: هم اکنون این بحران در مناطق کوهستانی استان مشهود است.
آمار ضمن اشاره به این که اراضی کشاورزی گیلان ۳۳ درصد کاهش یافته است تصریح کرد: در سطح استان، بیشتر از ۶۰ هزار مورد خرید زمین از جانب غیربومی ها احصاء شده که هنوز هیچ ساخت و سازی در آن انجام نشده است بنابراین ابعاد تغییر کاربری زمین در آینده بیشتر است.
وی اختلاف شدید در هزینه و درآمد کشاورزی را انگیزه تبدیل زمین به نقدینگی دانست و اظهار داشت: برخی افراد و مدیران بومی به علت کسب امتیازات سیاسی و جایگاه برای خود، زمین ها را به افراد صاحب نفوذ سیاسی می دهند.


منبع:

1400/04/31
14:20:30
0.0 / 5
208
تگهای خبر: آب , اراضی , خرید , روستا
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳

لینک دوستان بیا شمال

بیا شمال

تگهای بیا شمال

biashomal.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بیا شمال محفوظ است

بیا شمال بیا شمال

معرفی شمال و خرید و فروش ویلا