گزارش بیا شمال؛

کشاورزان به آسمان چشم دوخته اند

کشاورزان به آسمان چشم دوخته اند

فصل کشت و کار محصولات پاییزه در مازندران آغاز شد و کشاورزان استان چشم به آسمان دوختند تا بعد از بارش ها، مبادرت به کشت کنند.خبرگزاری مهر - گروه استان ها: درحالی ۱۵۰ هزار هکتار از مزارع مازندران برای کشت پاییزه آماده می شود که نبود زهکشی و تناسب نداشتن باران دغدغه هرسال کشاورزان به حساب می آید.
تغییرات اقلیمی هرسال شدیدتر از سال گذشته می شود و نامناسب بودن زمان بارش ها و زهکشی نشدن اراضی سبب می شود که حساب و کتاب کشاورزان برای زراعت پاییزه درست از آب درنیاید.
کلزا، گندم، جو، شبدر و صیفی جات محصولات پاییزه مازندران به حساب می آید که در مجموع در سطحی معادل ۱۵۰ هزار هکتار کشت می شود و پایش وضعیت کشت این محصولات نشان داده است که هرسال به علت نبود بارندگی مناسب و غیره، با افت عملکرد در تولید آن روبرو می باشیم.
بارندگی های اخیر، اراضی مازندران را برای کشت محصولات کشاورزی مستعد کرده است و کارشناسان سفارش می کنند از فرصت موجود برای شخم و شیار کشت بهره برند.
پیش بینی افزایش ۲۰ درصدی سطح کشت پاییزه
عزیزاله شهیدی فر، رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران با اشاره به اینکه سال جاری میزان سطح کشت محصولات پاییزه در استان ۲۰ هزار هکتار افزایش خواهد داشت، اضافه کرد: سال قبل ۱۳۰ هزار هکتار از مزارع به زیرکشت محصولات پاییزه رفته بود.

وی در گفتگو با خبرنگار مهر زهکشی اراضی را مهم ترین نیاز مزارع مازندران برای کشت محصولات پاییزه ذکر کرد و اظهار داشت: هم اکنون به علت نامناسب بودن زمان بارش ها و نبود زهکشی با مشکلاتی در کشت روبرو می باشیم.
وی تأمین اعتبارات موردنیاز برای زهکشی مزارع را مهم برشمرد و اظهار داشت: با عنایت به بحران آب در فصل ها، باید با تدبیر مناسب فصل کشت محصولات از بهار و تابستان را به زمستان و پاییز منتقل نماییم.
شهیدی فر با اشاره به اینکه پیشبینی می شود سال جاری ۳۰ هزار هکتار از مزارع به زیرکشت کلزا رود، عنوان کرد: سطح گندمزارهای استان هم ۵۵ هزار هکتار است.
با توجه به شرایط جوی کنونی، وضعیت برای کشت گندم و جو در استان مهیا شده و کشاورزان باید از فرصت موجود بهره گیرند
رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران از تأمین نهاده های مورد نیاز و بذر برای کشت پاییزه اطلاع داد و اظهار داشت: چهار هزار تن بذر در استان تأمین شده است.
در مازندران محصولاتی نظیر گندم، کلزا، جو، شبدر برسیم در فصل پاییز کشت می شود و عملکرد تولید این محصولات در فصل زراعی سال قبل نشان از کاهش تولیدات داشته است.
در فصل زراعی قبل حدود ۷۰ هزار تن محصول گندم مازاد مصرف از کشاورزان به صورت تضمینی خریداری شد. مجید بهادری معاون جهاد کشاورزی مازندران با تکیه بر لزوم تقویت کشت پاییزه با اظهار این که انجام این عملیات سبب تقویت مزارع می شود، اظهار داشت: با عنایت به شرایط جوی کنونی، وضعیت برای کشت محصولات کشاورزی همچون گندم، جو در استان مهیا شده و کشاورزان باید از فرصت موجود بهره گیرند.
۲۸ هزار هکتار کلزاکاری می شود
وی در گفتگو با خبرنگار مهر با عنوان این که برنامه کشت دانه روغنی کلزا در استان ۲۴ هزار هکتار است، عنوان کرد: در تلاش هستیم تا سطح زیرکشت را به ۲۸ هزار هکتار و بالاتر از برنامه ابلاغی برسانیم.
وی به تنوع ارقام در کشت محصول کلزا اشاره و افزود: از جانب مرکز تحقیقات برای محصولات کلزا و گندم، رقم های پرمحصول و جدید معرفی شده که در دسترس کشاورزان قرار می گیرد.
بهادری بر لزوم کشت های قراردادی برای توسعه سطح کشت محصولات پاییزه نظیر گندم و کلزا تصریح کرد.
بهادری همینطور با اشاره به اینکه نیاز استان برای بذرگندم تأمین شده است، اضافه کرد: در مجموع پنج هزار تن بذر گندم تأمین شده و در اختیار کشاورزان قرار می گیرد.
از مجموع سطح گندمزارهای مازندران ۲۶ هزار هکتار آبی و ۲۸ هزار هکتار دیم است و سالانه حدود ۱۵۰ هزار تن محصول در استان تولید می شود. هم اکنون به اظهار کارشناسان، متوسط عملکرد گندم در استان در بخش دیم هزار و ۷۰۰ کیلوگرم و گندم آبی سه هزار ۷۰۰ کیلوگرم است.
خلیل حقیقی، مدیر زراعت جهاد کشاورزی مازندران هم نامناسب بودن زمان بارش ها را همچون علل تأخیر کشت محصولات پاییزه در سال قبل بیان کرد و اظهار داشت: امیدواریم امسال بارش های مناسبی را برای کشت محصولات داشته باشیم.

وی در گفتگو با خبرنگار مهر با اظهار این که علاوه بر گندم، جو و کلزا، حبوبات و عدس هم در مزارع استان کشت می شود، اضافه کرد: کشت محصولات پاییزه سبب ارتقای درآمد اقتصادی کشاورزان می شود.
علاوه بر گندم، جو و کلزا، حبوبات و عدس هم در مزارع استان کشت می شود و کشت محصولات پاییزه سبب ارتقای درآمد اقتصادی کشاورزان می شود
وی با اشاره به اینکه برنامه کشت کلزا در استان ۲۸ هزار هکتار است، اضافه کرد: با عنایت به افزایش نرخ خرید تضمینی محصولات امیدواریم به این برنامه دست یابیم.
حقیقی با اظهار این که ۱۹ هزار هزار هکتار از مزارع کلزا استان آبی است، خاطرنشان کرد: خوشبختانه نهاده های مورد نیاز برای شروع فصل کشت پاییزه در استان فراهم گشته است.
وضعیت منابع آبی مازندران و ذخایر سدهای استان هم در فصل پاییز و همزمان با شروع فصل کشت پاییزه مناسب نمی باشد و ۵۸ درصد ظرفیت ۳۲۷ میلیون مترمکعبی سدهای استان خالی است. در چنین شرایطی کشاورزان برای مدیریت منابع آبی باید چشم انتظار بارش های پاییزه باشند تا کام تشنه مزارع را سیراب کنند.
کشت پاییزه هر ساله از اواخر شهریورماه در مازندران آغاز و تا نیمه های آبانماه ادامه دارد و کشاورزان مازندران چشم به آسمان دوختند تا بعد از بارندگی های مناسب به شخم و شیار و کشت محصولات بپردازند.


منبع:

1400/07/17
19:55:57
0.0 / 5
266
تگهای خبر: آب , اراضی , برند , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲

لینک دوستان بیا شمال

بیا شمال

تگهای بیا شمال

biashomal.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بیا شمال محفوظ است

بیا شمال بیا شمال

معرفی شمال و خرید و فروش ویلا