رئیس سازمان چای كشور:

کشت چای صرفه اقتصادی ندارد

کشت چای صرفه اقتصادی ندارد

به گزارش بیا شمال رئیس سازمان چای ضمن اشاره به این که ۷۳ درصد از بهره برداران چای زیر پنج هزار متر باغ دارند، اظهار داشت: سطح پایین مالکیت ها سبب شده که کشت چای صرفه اقتصادی نداشته باشد.به گزارش بیا شمال به نقل از مهر، حبیب جهانساز شامگاه پنج شنبه در گفتگوی ویژه خبری شبکه باران با اشاره به اینکه در دهه ۷۰ میزان سطح زیر کشت چای ۳۴ هزار هکتار بود، اظهار داشت: این دهه میزان تولید به ۶۰ هزار تن هم می رسید اما به علت آنکه صنعت چای نتوانست با بخش خصوصی هماهنگ شود از رونق افتاد.
وی ضمن اشاره به مشکلات حوزه چای طی سالهای اخیر، بیان نمود: واردات چای ارزانقیمت به کشور، دپوی چای سنوات گذشته و رهاسازی آن در بازار باعث شد که کشت چای برای کشاورز صرفه اقتصادی نداشته باشد.
رئیس سازمان چای در ادامه به عوامل تغییر کاربری اراضی چای هم اشاره نمود و اظهار داشت: نداشتن صرفه اقتصادی این محصول برای چایکار یکی از علل بود که البته تمام تغییر کاربری ها تبدیل به ویلا نشده و بسیاری در طرح هادی توسعه روستا و شهر استفاده شده است.
وی با اشاره به اینکه ۷۳ درصد از بهره برداران چای زیر ۵ هزار متر اراضی باغی دارند، افزود: ۹۹.۹ درصد چایکاری زیر حد اقتصادی می باشد.
جهانساز با اشاره به اینکه افزایش قیمت برگ سبز چای در گرو عدم واردات چای ارزان است، خاطرنشان کرد: برای احیای باغات رها شده تسهیلات بهزراعی پرداخت می شود که مبلغ آن برای هر هکتار ۲۵ میلیون تومان است.
رئیس سازمان چای ضمن اشاره به پیشبینی پرداخت ۶۰ میلیارد تومان تسهیلات به چایکاران، بیان نمود: تابحال حدود ۳۷ میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده است.
وی با اشاره به اینکه اگر انتظار داشته باشیم چایکار برگ سبز خویش را صرفا به قیمت تضمینی بفروشد درست نیست، اضافه کرد: سطح پایین مالکیت ها سبب شده که کشت چای صرفه اقتصادی نداشته باشد.


منبع:

1400/09/05
20:59:06
0.0 / 5
490
تگهای خبر: اراضی , تسهیلات , تولید , روستا
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵

لینک دوستان بیا شمال

بیا شمال

تگهای بیا شمال

biashomal.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بیا شمال محفوظ است

بیا شمال بیا شمال

معرفی شمال و خرید و فروش ویلا