گزارش بیا شمال؛

غربت منصور در سینماهای گیلان

غربت منصور در سینماهای گیلان

اکران منصور برای صندلی های حدودا خالی سینماهای گیلان نشان از بی توجهی متولیان به ساخت فیلم درباره چهره های ملی و قهرمانان ایرانی دارد که سبب شده ذائقه مخاطب تغییر کند.خبرگزاری مهر، گروه استان ها: پس از حدود دو سال تعطیلی سینماها به علت شیوع کرونا چند هفته ای است که این مراکز فرهنگی و تفریحی با رعایت شیوه نامه ها بهداشتی فعالیت خویش را باردیگر شروع کرده اند. استان گیلان همیشه در حوزه فرهنگ و هنر بخصوص اجرای برنامه با مبحث سینما سابقه درخشانی دارد حال چه این برنامه برگزاری همزمانی جشنواره فیلم فجر باشد و یا اکران فیلمهای سینمایی.
دلیل این ادعا را شاید بتوان در استقبال خوب گیلانی ها از اکران فیلم «قهرمان» پس از حدود دو سال تعطیلی سینماها عنوان نمود که کار را به پیشبینی سانس ها فوق العاده برای اکران این فیلم کشاند. اما در این روزها فیلمی بر پرده سینماهای این استان درحال اکران است که امنیت و توان هوایی امروز را مدیون شخصیت اصلی این فیلم هستیم. فیلم «منصور» درباره تلاشهای شهید ستاری در سالهای جنگ برای مجهز کردن نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران است.
با توجه به تعریف هایی که از داستان فیلم و شخصیت اصلی آن شنیده بودم تصمیم گرفتم حالا که این فیلم درحال اکران است به تماشا آن بنشینم. پس از تهیه بلیت وقتی داخل سالن سینما شدم بیشتر از همه صندلی های خالی آن نظرم را جلب کرد. با این تصور که هنوز به آغاز نمایش فیلم زمان باقی است و اساسا تماشاگران دیگری برای تماشای آن می آیند بر روی صندلی خودم نشستم.
بعد از حدود یک ربع و آمدن چند نفر دیگر، زمان نمایش فیلم فرا رسید و باز هم خالی بودن بیشتر صندلی های سالن برایم عجیب بود. شاید عده ای کرونا را دلیل این خلوتی بدانند اما همین هفته گذشته بود که برای فیلم «قهرمان» جمعیت زیادی در همین سالن سینما حضور داشتند. فیلم آغاز شد و به تیتراژ پایانی رسید از نظر من که نه کارشناس هستم و نه منتقد فیلم شروع و آخر خوبی داشت و دیدن این فیلم مرا با یکی از چهره های تأثیرگذار کشورم در دوران جنگ و پس از آن آشنا کرد.
بعد از آخر فیلم بحث و گفتگو در بین همان اندک تماشاگرانی که برای تماشای فیلم آمده بودند داغ بود هر کسی نظر خویش را می گفت اما همه موافق این مورد بودند که فیلم خوب ساخته شده و کارگران در پرداخت شخصیت اصلی فیلم موفق عمل کرده است. به کنارشان رفته و خویش را معرفی کردم و خواستم گفتگویی با آنها انجام دهم.

با دیدن «منصور» حس غرور و غیرت کردم
سجاد در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به این که مبحث فیلم «منصور» درباره یکی از چهره های تأثیرگذار دوران جنگ تحمیلی است، اظهار نمود: این فیلم نمایش می دهد که شهید «منصور ستاری» با وجود همه کارشکنی ها با تاکید بر نیروهای بومی و تخصص ایرانی سبب تحول در نیروی هوایی ایران و بحث پروازها می شود.
وی در ادامه با اشاره به اینکه کارگردان این فیلم در دوره ای که چنین فیلم هایی مخاطب خاصی ندارد با شهامت تمام و برای حفظ تاریخ این کشور و آشنایی جوانان ایرانی با قهرمانان واقعی این فیلم را ساخته است، اظهار داشت: متأسفانه استقبال خوبی از این فیلم در گیلان نشده و حتی نهادهایی که باید حمایت های لازم را انجام دهند چنین کاری نکرده اند.
این جوان گیلانی ضمن اشاره به این که به عقیده عده ای که خویش را کارشناس سینما می دانند این فیلم استانداردهای یک فیلم سینمایی را ندارد، اضافه کرد: من معتقدم فیلم «منصور» برخواسته از یک جریان انقلاب بوده و مخاطب را با خود به دوران دفاع مقدس و دهه ۶۰ می برد.
وی با اشاره به اینکه «منصور» ذهن تماشاگر را با چند کلید واژه مهم مثل خودکفایی و تولید داخل درگیر می کند «منصور» ذهن تماشاگر را با چند کلید واژه مهم مثل خودکفایی و تولید داخل درگیر می کند، افزود: با دیدن این فیلم می توانیم به این نتیجه برسیم که هرگاه مردم ایران اراده کرده اند روی پای خود بایستند موفق شده اند کارهای بزرگی انجام دهند.
سجاد ضمن اشاره به این که برای من بعنوان یک جوان ایرانی دیدن این فیلم پیام های زیادی به همراه داشت، افزود: دیدن برخی از صحنه های این فیلم همانند پرواز هواپیما حس غرور و غیرت را در درون هر بیننده ای به جوش می آورد. شاید بتواند منصور را سرآغازی برای ساخت سرگذشت سایر چهره ها و قهرمانان ایرانی باشد.
وی با اشاره به اینکه غرب برای یک مبحث کوچک هزینه های بسیاری کرده و قهرمان سازی می کند، افزود: ما در کشورمان چهره ها و قهرمانان بزرگی داریم اما متأسفانه هنوز یک گام کوچک برای آنها برنداشته ایم.

غفلت از معرفی چهره ها و قهرمانان ملی
معاون هنری و سینمایی ارشاد گیلان هم در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به این که هنر بخصوص سینما همیشه از مهم ترین ابزارها برای انتقال مفاهیم، ارزش ها و باورهای یک ملت بوده است، اظهار نمود: سال ها است که درباره سینمای دفاع مقدس صحبت می شود اما تا به امروز در تولید آثار فاخر با مبحث دفاع مقدس موفق عمل نکرده ایم.
سید امیر مصباح با اشاره به اینکه تابحال کار خاصی برای معرفی قهرمانان هشت سال دفاع مقدس و انتقال فرهنگ ایثار و شهادت نکرده ایم، اظهار داشت: البته در این سال ها تک اثرهایی ساخته شده اما هنوز نتوانسته ایم ادای دین نماییم.
وی ضمن اشاره به قهرمان سازی های پوشالی در سینما غرب و هالیوود، افزود: تاریخ ایران بخصوص هشت سال دفاع مقدس سرشار از قهرمانان بی ادعا و گمنامی است که می توانیم از ظرفیت سینما برای معرفی آنها به جامعه بخصوص نسل جوان استفاده نماییم.
مصباح در ادامه به اکران فیلم «منصور» در سینماهای استان گیلان و استقبال کم تماشاگران اشاره و افزود: «منصور» دوره ای از تاریخ این کشور و ملت را به نمایش می گذارد که به تنهایی یک فرهنگ است «منصور» دوره ای از تاریخ این کشور و ملت را به نمایش می گذارد که به تنهایی یک فرهنگ است. شخصیت اصلی فیلم یعنی شهید «منصور ستاری» نماد واقعی و کامل یک قهرمان ملی است که تا به امروز مغفول مانده بود.


جوان ایرانی نیازی به قهرمان سازی هالیوودی ندارد
معاون هنری و سینمایی ارشاد گیلان در ادامه با دعوت از همه علاقه مندان به سینمای دفاع مقدس برای تماشای فیلم منصور، تاکید کرد: ما اقتدار و عزت و امنیت امروز این مرز و بوم را به این شهدا و قهرمانان ملی مدیونیم.
وی با تاکید بر این که نوجوان و جوان ایرانی باید قهرمان و الگوی ایرانی داشته باشد، اظهار داشت: وقتی رهبر معظم انقلاب از تهاجم و نفوذ فرهنگی صحبت می کنند به علت بی توجهی ما بعنوان مسئول و متولی حوزه ها مختلف بخصوص هنر است که در همه این سالهای می توانستیم با استفاده از این ابزار برای جوانانمان الگوسازی نماییم و غفلت کردیم.
مصباح ضمن اشاره به این که هشت سال دفاع مقدس ما گنجینه ای از قهرمانان ملی همانند شهید باکری ها، جهان آراها، همت ها، کاظمی ها است، اظهار نمود: ما «حاج قاسم سلیمانی» و شهید فخری زاده داشتیم که دشمن بیشتر از ما نسبت به آنها شناخت داشت و این نشان دهنده کم کاری همه در معرفی این قهرمانان و چهره های ملی به جوانان است.
وی با تاکید بر این که جوان ایرانی نیازی به قهرمان سازی هالیوودی ندارد، اظهار داشت: با عنایت به بازگشایی مدارس اداره کل آموزش و پرورش گیلان می تواند برای آشنایی دانش آموزان با این قهرمان ملی دانش آموزان را به تماشای این فیلم بیاورد.


منبع:

1400/09/07
13:42:00
0.0 / 5
250
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳

لینک دوستان بیا شمال

بیا شمال

تگهای بیا شمال

biashomal.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بیا شمال محفوظ است

بیا شمال بیا شمال

معرفی شمال و خرید و فروش ویلا