گزارش بیا شمال؛

امیکرون بی صدا می آید

امیکرون بی صدا می آید

بیا شمال: موج ششم کرونا در کمین مازندران است اما همچنان گروهی از افراد برای واکسینه شدن برابر این بیماری منحوس مقاومت می کنند.خبرگزاری مهر، گروه استان ها: هرچند وضعیت کرونائی مازندران روبه سبزشدن است اما وجود شمار قابل توجهی افراد واکسن نزده، این استان را آرام به سمت موج ششم بیماری هدایت می کنند.
اگرچه تا حالا بیش از پنج میلیون دوز واکسن در مازندران تزریق شد اما هنوز بخش قابل توجهی از جمعیت ۲۰ سال به بالا از تزریق واکسن امتناع می کنند و این وضعیت، توان مازندران برابر سویه های جدید بیماری کاهش می دهد.
حسن یک شهروند مازندرانی که ۳۸ سال سن دارد و تا حالا از تزریق واکسن خودداری کرده است، ترس را دلیل عدم واکسن زدن عنوان کرده است وگفت: اهتمام می نماییم با رعایت بهداشت و پروتکل ها گرفتار این بیماری نشوم.
ساده انگاری ادامه دارد
افراد قابل توجه ای همانند این شهروند در مازندران وجود دارد که به دلیلهای مختلف، حاضر به تزریق واکسن نشدند و همانند بمب متحرکی، مستعد انتقال آن به دیگر اعضای جامعه هستند.
ساده انگاری، عدم توجه به پروتکلهای بهداشتی توسط اصناف مختلف و ناوگان حمل و نقل درون شهری و برون شهری، کابوس پیک های قبلی کرونا را در استان تکرار می کند.
علی حسینی شهروند نوشهری که هفته دوبار با اتوبوس به تهران سفر می کند، اظهار داشت: با آنکه الزام شده برای ورود مسافر و سفر با اتوبوس کارت واکسن ارائه شود اما مدیران پایانه ها به این موارد توجهی ندارند.

وی اضافه کرد: همین طور طی سفر تعدادی از مسافران از زدن ماسک خودداری می کنند و هیچ تذکری از طرف رانندگان داده نمی گردد وبرخی از رانندگان هم از زدن ماسک پرهیز می کنند.
همچنین طی سفر تعدادی از مسافران از زدن ماسک خودداری می کنند و هیچ تذکری از طرف رانندگان داده نمی گردد وبرخی از رانندگان هم از زدن ماسک پرهیز می کنند
در حال حاضر بیش از ۲۰۰ بیمار کرونائی در بیمارستان های مازندران بستری هستند و روازنه بین ۵۰ تا ۶۰ بیمار امیکرونی نیز در استان شناسایی می شوند. مصطفی جوانیان معاون بهداشتی علوم پزشکی بابل در گفتگو با خبرنگار مهر با اعلان اینکه تزریق واکسن ما را از ادامه و تکرار پیک پنجم نجات می دهد، اظهار داشت: با وجود این که در کشورهای اطراف شاهد افزایش موارد امیکرون هستیم ولی خوشبختانه در کشور گرفتار مشکل حاد نشدیم.
وی با انتقاد از این که هنوز جمعیت قابل توجهی واکسن تزریق نکردند، خواهان تزریق دوز سوم واکسن شد و اظهار داشت: اگر افراد دوز سوم واکسن را نزنند وارد پیک ششم خواهیم شد و رعایت پروتکلهای بهداشتی ورود به این پیک را با تأخیر مواجه می کند.
وی با تاکید بر رعایت پیش مسائل بهداشتی افزود: هنوز درصدی از مردم به این باور نرسیدند و همچنان برابر واکسن مقاومت می کنند و هنوز شاهد می باشیم که دلتا در کشور وجود دارد و بیشتر مبتلایان را افراد واکسن نزده می سازند.
جوانیان با اظهار این که هنوز شاهد چرخش پیک دلتا در کشور و استان هستیم، اظهار داشت: ویروس امیکرون بین افراد واکسن نزده، داری شدت و مخاطرات بیشتری است.
واکسن امیکرون را خفیف می کند
این عضو ستاد ملی پیش گیری از کرونا اشاره کرد: در تمام دنیا مطرح می کنند که علت خفیف بودن امیکرون به سبب انجام واکسیناسیون بوده در صورتیکه این سویه نیز خطرناکست و سیستم سلامت را تحت فشار سنگین قرار می دهد.

جوانیان تصریح کرد: یکی از مواردی که سبب می شود ورود به پیک ششم با تأخیر مواجه شود، تزریق دوز سوم واکسن کرونا است و باید به این مسئله توجه گردد.
۵ میلیون دوز واکسن در مازندران تزریق شد
سرپرست معاونت بهداشتی علوم پزشکی مازندران با اشاره به این که بیش از پنج میلیون دوز واکسن در استان تزریق شد، اظهار داشت: ۱۹ درصد از جامعه هدف دوز سوم را تزریق کردند.
قاسم اویس در گفتگو با خبرنگار مهر، کل واکسن تزریق شده کرونا را در استان بیش از پنج میلیون دوز بیان کرد و اظهار داشت: از این مقدار دو میلیون و ۸۰۰ هزار دوز معادل ۸۱ درصد کل جمعیت مربوط به دوز اول و ۷۵ درصد مربوط به دوز دوم بوده است.
وی با اعلان اینکه ۹۷ درصد جمعیت بالای ۱۲ سال در استان به تعداد دو میلیون و ۲۷۳ هزار نفر اول و ۹۰ درصد به تعداد دو میلیون و ۹۹ هزار نفر دوز دوم را دریافت نمودند، گفت: ۹۶ درصد کادر بهداشت و درمان معادل ۹۶ درصد به تعداد ۴۳ هزار نفر دوز بوستر را تزریق کردند.
اویس افزود: ۲۹.۳ درصد جمعیت بالای ۱۸ سال استان به تعداد بیش از ۶۵۲ هزار نفر دوز سوم، ۹۹ درصد دانش آموزان دوز اول، ۹۰ درصد دانش آموزان دوز دوم واکسن کرونا را دریافت نمودند.
سرپرست معاونت بهداشتی علوم پزشکی مازندران با اظهار این که ۹۰ درصد جمعیت ۲۰ تا ۳۰ سال واکسن دریافت نمودند خواهان تزریق واکسن برای پیش گیری از ابتلاء به بیماری کرونا شد.
عادی انگاری و بی توجهی به پروتکلهای بهداشتی و عدم تزریق واکسن توسط گروهی از شهروندان، کرونا را که با تلاش کادر بهداشت و درمان خاموش شده را باردیگر فراگیر خواهد کرد، بدین جهت همیشه باید مقابله و مهار این بیماری جزو اولویت ها قرار داشته باشد.منبع:

1400/11/02
15:53:11
0.0 / 5
299
تگهای خبر: بابل , پزشك , حمل و نقل , دریا
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳

لینک دوستان بیا شمال

بیا شمال

تگهای بیا شمال

biashomal.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بیا شمال محفوظ است

بیا شمال بیا شمال

معرفی شمال و خرید و فروش ویلا