روایتی دیگر از تكرار تراژدی تلخ قطع درختان؛

قطع درختان کابوس ناتمام بندر کیاشهر

قطع درختان کابوس ناتمام بندر کیاشهر

بیا شمال: قطع درختان در اطراف پارک جنگلی بندر کیارشهر در ماه های اخیر گلایه ها و نگرانی مردم این منطقه را در پی داشته و از طرفی سکوت مدیران در این زمینه نیز تامل برانگیز است.


دریافت 51 MB
خبرگزاری مهر، گروه استان ها- بهرام قربانپور: ۲۵ فروردین ماه گزارش با عنوان قطع درختان پارک جنگلی بندر کیاشهر / مدعی العموم ورود کند در خبرگزاری مهر منتشر گردید که روایت گر قطع چندین اصله درخت در پارک جنگلی بندر کیاشهر بود. حال با گذشت کمتر از یک ماه خبرهای ناراحت کننده و قابل تأمل دیگری از حوالی پارک جنگلی این شهر به گوش می رسد که حکایت از قطع چندین اصله درخت، برداشت غیرمجاز شن و ماسه در اطراف پارک جنگلی بندر کیاشهر دارد.
مدرسه طبیعت دیگر امن نیست
ماجرا از این مقرر است که در حوالی پارک جنگلی بندر کیاشهر، فضای آموزشی قرار داشت که به «مدرسه طبیعت» معروف بود و در این مدرسه که توسط بخش خصوصی اداره می شد افراد با انواع حیوانات و پرندگان آشنا می شدند و به صورتی باغ وحش آموزشی بود و همیشه مورد استقبال افراد در سنین مختلف قرار می گرفت.
اما رفته رفته با اتمام قرارداد بخش خصوصی با اداره منابع طبیعی، این مکان از دایره آموزشی خارج و با تمام امکانات، بلااستفاده و بلاتکلیف رها گردید و اداره منابع طبیعی هیچ تصمیمی برای فعال کردن آن اتخاذ نکرده و الان به پاتوقی برای افراد ناشناس و بزهکار تبدیل گشته است.
درختان قطع شده ای که بی صدا فریاد می زنند
اما داستان از جایی تأسف بارتر می شود که این فضا به محلی برای سوداگران قاچاق چوب تبدیل گشته است. فضایی که تا روز گذشته برای آموزش، آگاهی بخشی و فرهنگ سازی حفظ زیست بوم و محافظت از طبیعت و محیط زیست کاربرد داشت امروز به مکانی برای تخریب محیط زیست و طبیعت تبدیل و به زبان عامیانه تر بلاتکلیف رها شده است.
با قدم زدن در این این محیطی که روزگاری آموزشی بود با درختان قطع شده ای مواجه می شوید که بی صدا فریاد می زنند ولی دادرسی برایشان پیدا نیست. درختانی که ضمن زیبایی بخشی به طبیعت، شاهرگ تنفسی بشر هستند ولی همیشه تیشه حرص و طمع عده ای سود جو بر کمرشان آرام گرفته و کسی هم صدایش بلند نمی گردد.

مدرسه ای که کارگاه حیوان شناسی بود
خانم رضایی پناه یکی از شهروندان بندر کیاشهر در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به قطع درختان پارک های این شهر، اظهار داشت: فرهنگ طبیعت دوستی، حفظ و حراست از جنگل و درختان باید در جامعه نهادینه شود.
وی ضمن اشاره به بلاتکلیفی مدرسه طبیعت در بندر کیاشهر، اضافه کرد: در این مدرسه که کارگاه حیوان شناسی و زیست بوم شناسی بود، اتفاقات قشنگی می افتاد.
این شهروند کیاشهری با اشاره به اینکه مکان مدرسه طبیعت حالا به فضایی ناامن تبدیل گشته است، اظهار داشت: به دلیل بلاتکلیفی و عدم نظارت دقیق و مستمر فضای مدرسه طبیعت حالا به پاتوق معتادان و اراذل و اوباش تبدیل گشته است.
وی با ابراز تأسف از عدم برنامه درست برای مدیریت هدفمند مدرسه طبیعت، اضافه کرد: فضا و امکاناتی که در آنجا فراهم شده می تواند مکانی برای فرهنگ سازی حفظ طبیعت و زیست بوم باشد، اما این فضا بدون استفاده رها شده است.
سو مدیریت و ظرفیت های مغفول مانده در کیاشهر
یاسرزاده یکی دیگر از شهروندان بندر کیاشهر با گلایه از عدم ساماندهی اطراف پارک جنگلی و مدرسه طبیعت این شهر در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار نمود: نبود مدیریت درست و رهاشدگی منطقه سبب شده تا آرامش خاطر از ما گرفته شود.
وی با اشاره به اینکه فضای مدرسه طبیعت و اطراف پارک جنگلی کیاشهر ظرفیت بسیار بالایی در زمینه گردشگری دارد، اضافه کرد: متأسفانه سو مدیریت سبب شده تا ظرفیت های عظیم گردشگری در کیاشهر مغفول بماند.
این شهروند کیاشهری قطع چندین اصله درخت را ظلم بزرگی به طبیعت عنوان و افزود: برخورد قضائی با مسببان قطع درختان حوالی پارک جنگلی کیاشهر مطالبه جدی شهروندان است.
وی از دادستان شهرستان بعنوان مدعی العموم خواست تا نسبت به این مسئله ورود کند و اضافه کرد: اگر با متخلفان و مسببان قطع درختان برخورد نشود این مسئله عادی انگاری می شود.

تاکید بر برخورد جدی با مسببان قطع درختان
سلمان پور دیگر شهروند کیاشهری در گفتگو با خبرنگار مهر، بیان نمود: کیاشهر به لحاظ موقعیت جغرافیایی بسیار منطقه مهم و اثرگذاری است و به دریا و ساحل وصل بوده و دارای درختان انبوه و جنگل زیبا است که باید از این ظرفیت ها بهترین بهره را گرفت.
وی ضمن اشاره به قطع درختان و برداشت شن و ماسه از اطراف پارک جنگلی کیاشهر، ضعف مدیریتی و عدم نظارت مستمر را از دلیلهای بروز این اتفاقات دانست و اضافه کرد: همه مسئولان ارشد نظام نسبت حفظ و صیانت از جنگل و منابع تاکید ویژه داشته و دغدغه مند هستند اما متأسفانه این دغدغه در لایه های پایین مدیریت کمتر به چشم می خورد.
این شهروند کیاشهری با تکیه بر برخورد جدی با مسببان قطع درختان در این شهر، خاطرنشان کرد: متولیان امر باید متخلفین را شناسایی و به محاکم قضائی معرفی کنند.
وی با اشاره به اینکه سهل انگاری ها در شناسایی متخلفان و مسببان قطع درختان در کیاشهر پذیرفته نیست، اضافه کرد: با وجود این که از قطع درختان چند وقت می گذرد متأسفانه هیچ واکنشی از متولیان امر صورت نگرفته است و این بی تفاوتی با اصل صیانت از منابع طبیعی در تضاد است.
بی تفاوتی، عدم حساسیت و عادی انگاری در مسئله مهمی مثل قطع درختان از طرف مسئولان و متولیان امر نشان دهنده عدم باورمندی در حوزه صیانت از جنگل و منابع طبیعی است و همین عدم دغدغه و نبود باورمندی سبب دلسردی مردم و گستاخی سوداگران و متخلفان برای ادامه تخلف می شود.
حال باید دید که با انتشار این گزارش که روایت گر ظلم نابخشودنی مقابل درختان و طبیعت است چه واکنش یا چه پاسخی از طرف مسئولان و متولیان دریافت می شود، یا این که سکوت اختیار کرده و همه این اتفاقات تلخ و تأسف بار را ندیده و نشنیده می گیرند!؟


منبع:

1401/02/20
12:16:00
0.0 / 5
202
تگهای خبر: آموزش , دریا , زمین , گردشگری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱

لینک دوستان بیا شمال

بیا شمال

تگهای بیا شمال

biashomal.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بیا شمال محفوظ است

بیا شمال بیا شمال

معرفی شمال و خرید و فروش ویلا