كارگروهی برای حرف های تكراری؛

جلوی متروپل های شمال را بگیرید

جلوی متروپل های شمال را بگیرید

به گزارش بیا شمال رشد قارچ گونه ساخت و سازهای غیرمجاز در شهرهای مختلف گیلان بخصوص رشت و وجود آمارهای نگران کننده خبر از وقوع اتفاقاتی نظیر متروپل را در این استان شمالی در آینده ای نزدیک می دهد.خبرگزاری مهر، گروه استان ها- بهرام قربانپور: واقعه تلخ و تأسف بار پلاسکوی روز گذشته تهران و متروپل امروز آبادان و احیاناً دومینوی متروپل های دیگر در سرتاسر کشور نتیجه عدم نظارت های دقیق و مستمر در ساخت و سازها در نقاط شهری و روستایی است.
گیلان بخصوص رشت مرکز استان همچون شهرهایی است که در آن ساخت و ساز زیادی صورت می گیرد، اما بالا بودن آمار ساخت و ساز در این شهر باآنکه نشان از توسعه شهرنشینی و عمران و آبادانی است اما نسقی بودن خیلی از این املاک و ساخت و سازها آفت مردم و مدیریت شهری رشت شده است، آفتی که با رویش قارچ گونه ساختمان ها آینده تاریکی را برای رشت ترسیم کرده است.
عدم توجه و نظارت درست، دقیق و مستمر در ساخت و سازها بخصوص در مناطق شهری و رویش ساختمان های غیر مجاز در آینده نزدیک منجر به فجایع انسانی نظیر متروپل می شود و صدمات جبران ناپذیری به مردم و دولت وارد می کند، صدماتی که سال ها قابل جبران نخواهد بود. روز گذشته کارگروه ساخت و ساز غیرمجاز در استان گیلان برگزار شد همه مسؤلان بر برخورد قاطع با این گونه ساخت ها تاکید کردند.
ریشه تخلفات ساخت و ساز را باید از همان ابتدا خشکاند
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری گیلان ضمن اشاره به مساله تملک اراضی در شهرهای استان، اظهار نمود: مساله تملک اراضی در اغلب شهرهای گیلان به چشم می خورد و همین مبحث منجر به ایجاد ساخت و سازهای غیر مجاز و فاقد سند می شود.
عباس صابر با اعلان اینکه راهکار قانونی برای صدور مجوز ساخت برای اراضی فاقد سند وجود ندارد، اظهار داشت: مساله اراضی فاقد سند و املاک نسقی در آینده نزدیک شهرها را با مشکل جدی مواجه می کند اراضی فاقد سند و املاک نسقی در آینده نزدیک شهرها را با مشکل جدی مواجه می کند و باید چاره قانونی برای آن پیدا کرد.
وی ضمن اشاره به آمارهای انشعابات غیردائم در استان، افزود: تعداد ۳۷ هزار انشعاب غیردائم برق و ۲۴ هزار انشعاب غیردائم گاز نشان دهنده اهمیت ساماندهی ساخت و سازهای فاقد مجوز بوده و دستگاههای ذیربط باید اقدامات جدی تری در این خصوص انجام دهند.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری گیلان با اعلان اینکه ریشه تخلفات ساخت و ساز را باید از همان ابتدا خشکاند، خاطرنشان کرد: برای ساخت و سازهای انبوه و چند طبقه اگر تخلفی مشاهده می شود باید از همان طبقه اول و شروع کار جلوی آن گرفته شود.
صابر ضمن اشاره به وظیفه سنگین مدیران شهری و روستایی در ساخت و سازها، بیان نمود: دهیاری ها و شهرداری ها در مورد ساخت و سازهای غیر مجاز باید دقت و نظر بیشتری داشته باشند و جدی تر عمل کنند.

امتیاز آب به ساخت و سازهای جنگلی داده نمی شود
مدیرعامل آبفای گیلان هم ضمن اشاره به اجرای محدودیت های سخت گیرانه برای صدور انشعابات آب برای املاک نسقی و فاقد سند، بیان نمود: پیش از صدور و نصب انشعابات، استعلامات لازم از مراجع ذیربط دریافت می شود.
مازیار علیپور با اعلان اینکه امتیاز آب به ساخت و سازهای جنگلی و منابع طبیعی داده نمی گردد، اظهار داشت: برای صدور و نصب انشعابات آب در مناطق روستایی از دهیاران و بخشداری ها استعلام می گیریم.
وی با عرضه آماری از صدور مجوز موقت انشعاب آب در گیلان، اضافه کرد: حدود ۷۰۰ انشعاب آب موقت در گیلان صادر گردیده است.
صدور ۲۴ هزار انشعاب غیر دائم گاز در گیلان
مدیرعامل شرکت گاز استان گیلان هم در رابطه به این مورد اظهار نمود: بیشتر از ۲۴ هزار انشعاب غیر دائم به مشترکین گیلانی واگذار شده که از این تعداد فقط ۱۴ هزار تبدیل به انشعابات دائم شده است.
جمال نیکویی ضمن اشاره به بلاتکلیفی انشعابات غیر دائم و تبعات حقوقی آن، خاطرنشان کرد: تابحال دستورالعملی در خصوص ساماندهی انشعابات غیر دائم دریافت نکردیم و تکلیف این تعداد انشعابات مشخص نمی باشد.
وی همینطور خواهان تعیین تکلیف انشعابات غیر دائم در استان شد و اضافه کرد: جهت ساماندهی انشعابات غیردائم باید به دستگاههای خدمات رسان تفویض اختیار شود.
واگذاری ۳۷ هزار انشعاب غیر دائم برق در گیلان
مدیرعامل شرکت توزیع برق گیلان با اعلان اینکه انشعابات غیر دائم یک دغدغه مهم برای دستگاههای خدمات رسان محسوب می شود، اظهار داشت: بیشتر از ۳۷ هزار انشعاب غیر دائم در گیلان واگذار شده و از این تعداد، حدود ۱۰۰۰ واحد تبدیل به دائم شده است.
محمدتقی مهدیزاده با تکیه بر عرضه راهکاری مناسب برای ساماندهی انشعابات غیر دائم در استان، خاطرنشان کرد: برای بالا رفتن ضریب ایمنی و اطمینان خاطر نیاز است تکلیف انشعابات غیر دائم مشخص شود.
وی همینطور خاطرنشان کرد: بیشتر از هشت هزار مشترک متقاضی انشعاب برق در گیلان داریم که باید پس از استعلامات به آنها پاسخ داده شود.

صدور رای تخریب ۹ هزار واحد فاقد سند در رشت
شهردار رشت سازمان مطبوعه وی نقش مهم و اصلی در این ساخت و ساز وجود خلاء های قانونی را دلیل بر وجود ساخت و سازهای غیر مجاز دانست و بیان نمود: باید تدابیری برای اراضی فاقد سند و املاک نسقی اندیشیده شود.
سیدامیرحسین علوی با اعلان اینکه مدیریت شهری رشت نسبت به ساماندهی املاک نسقی دغدغه مند است، اظهار داشت: ساماندهی املاک نسقی و اراضی فاقد سند نیازمند مساعدت همه دستگاه ها است و مدیریت شهری به تنهایی نمی تواند کاری از پیش ببرد.
وی با عرضه آماری در خصوص صدور رای و اجرای حکم تخریب ساخت و سازهای غیرمجاز در رشت، اضافه کرد: در طول چهار سال قبل بیشتر از ۷۰۰ رای تخریب ساخت و سازهای غیرمجاز در رشت اجرا شده است در طول چهار سال قبل بیشتر از ۷۰۰ رای تخریب ساخت و سازهای غیرمجاز در رشت اجرا شده است.
شهردار رشت از صدور رای تخریب بیشتر از ۹ هزار واحد غیرمجاز و فاقد سند در این شهر اطلاع داد و افزود: به خاطر شرایط و ملاحظات اجتماعی، فقط ۷۲۴ رای تخریب از ۹ هزار رای تخریب، اجرا شده است.
علوی با اعلان اینکه جمعیت قابل توجهی منتفع واحدهای فاقد سند هستند، اظهار داشت: اجرای حکم تخریب برای واحدهای فاقد سند عملاً امکان پذیر نیست و باید چاره ای اساسی برای این گونه واحدها اندیشیده شود.
جلوی متروپل دیگری در شمال ایران را بگیرید
کارگروه ساخت و سازهای غیر مجاز در حالی تشکیل جلسه داد که در جای جای استان گیلان ساختمان های چندین طبقه روی اراضی فاقد سند و به تعبیری املاک نسقی بنا می شود و کسی هم پاسخگو نیست. ساختمان های فاقد سند و غیر مجازی که هیچ نظارتی بر شیوه ساخت و استقامت آن صورت نگرفته و برای ایمنی هیچ جای تضمینی باقی نگذاشته است اما این ساختمان ها باوجود عدم تضمین در استقامت و ایمنی بنا، در بازار هیاهوی خرید و فروش ها با قیمت گزاف معامله می شود.
در اغلب این گونه ساخت و سازها حتی استانداردهای اولیه ایمنی بنا و استفاده از مصالح مرغوب و باکیفیت رعایت نمی گردد و منفعت طلبان با این کار، ساختمانی را با قیمت گزاف تحویل افراد می دهند که همانند متروپل قربانگاه مردم می شود. اینجا چه کسی مقصر اصلی شناخته می شود!؟ مدیران شهری و دستگاههای خدمات رسان، متولیان راه و شهرسازی، یا پیمانکارانی که دنبال منافع بیشتر هستند و یا آن مردم بی گناهی که ناآگاه زیر یک سقف پوشالی رفتند.!؟
انتظار می رود متولیان امر در کنار برگزاری جلسات و کارگروه های موضوعی، مقطعی و تکراری، به صورت میدانی و جهادی وارد عمل شوند و یک مرتبه برای همیشه مساله ساخت و سازهای غیرمجاز و فاقد سند را حل کنند تا متروپل های دیگری این دفعه در شمال ایران رخ ندهد.


منبع:

1401/03/17
11:52:37
0.0 / 5
277
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴

لینک دوستان بیا شمال

بیا شمال

تگهای بیا شمال

biashomal.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بیا شمال محفوظ است

بیا شمال بیا شمال

معرفی شمال و خرید و فروش ویلا