گزارش بیا شمال؛

واگذاری کارخانه نساجی به یک پنجره ساز

واگذاری کارخانه نساجی به یک پنجره ساز

بیا شمال: به گزارش بیا شمال، واگذاری کارخانجات نساجی مازندران درپی خصوصی سازی به یک درب و پنجره سازی در دولت های سابق سرنوشت تلخی را برای این صنعت پرپیشینه در مازندران رقم زده است.خبرگزاری مهر، گروه استان ها: روزگاری از هر خانوار و خانواده در مازندران و استانهای همجوار یک یا چندنفر در کارخانجات نساجی مازندران مشغول به کار بودند و با رونق چرخ های ریسندگی اقتصاد زندگی خویش را به حرکت درمی آوردند.
از وقتی که طرح خصوصی سازی کلید خورد و برخی متولیان امر تعبیر وارونه ای از آن کردند، با واگذاری کارخانه ها و فروش قطعات و آهن پاره های کارخانجات نساجی، تلی از خاک و خاکستر را در شهر رقم زدند.
در روزگار نه چندان دور که کارخانجات نساجی رونقی داشتند، فروشگاه های نساجی مازندران در اقصی نقاط کشور و مازندران فعال بود و محصولات این کارخانه، خانه ها و شرکت ها را پرنقش ونگار کرده بود.
چرخ کارخانجات نساجی همیشه به وفق مراد نچرخید و واردات بی رویه و خصوصی سازی، رمق از این واحد تولیدی گرفت و کارگرانش یک به یک اخراج و خانه نشین شدند و تنش های کارگری زیادی طی سال ها دامن زد. بهره برداری از کارخانه شماره یک نساجی قائم شهر در سال ۱۳۰۹ در علی آباد قدیم (قائم شهر امروز) شد. دیگر واحدهای شماره ۲ و ۳ این کارخانه به مرور تا سال ۱۳۵۶ افتتاح شد.
در کنار واردات اولیه، نابسامانی های مدیریتی، کمبود نقدینگی و قاچاق و واردات کالاهای مشابه هم سبب شده تا روزگار نساجی سیاه شود و تولید در سال ۸۰ در این کارخانه متوقف و زمین کارخانه شماره ۲ آن هم بین مالکان تقسیم شد و مجمع بانوی ریسنده در محوطه پارک آن به صورت کامل تخریب شده است.

آرام آرام نام نساجی قائمشهر و مازندران از زبان ها افتاد و دیگر خبری از فروشگاه های نساجی در شهرهای مختلف نشد و جای خویش را به رقبایش در اصفهان و دیگر شهرها داد. طی دولت قبل طرح احیای کارخانه نساجی روز میز قرار گرفت و با آن تلاش هایی دراین زمینه صورت گرفت اما سپردن مالکیت آن به سرمایه گذاری که اهلیت آن تأیید نشده بود، دردسرهای کارخانه را باردیگر کلید زد.
واگذاری کارخانه به سرمایه گذاری که تولیدکننده درب و پنجره در ترکیه است و مشکلات مالکیتی که همچنان وجود دارد، چرخ های نساجی مازندران را بی رمق کرده است. با اینکه دولت سیزدهم با مشارکت ستاد اجرایی فرمان حضرت امام راحل، کارخانه زنگ زده نساجی را احیا کردند و الان ۴۰۰ کارگر در آن اشتغال دارد اما معضل سرمایه گذار و مالکیت آن همچنان دغدغه است.
نساجی در گذشته با خاک یکسان شد
جواد مولایی فرماندار قائمشهر با اظهار این که طی دهه های قبل این کارخانه را با خاک یکسان کردند، اضافه کرد: چندین هکتار از آن به شرکت سایپا واگذار شده بود و قرار بود بخشی از محصولات این شرکت در قائمشهر تولید شود که همچنان عملی نشده است.
وی در گفتگو با خبرنگار مهر تصریح کرد: حدود دو دهه است که آجر روی آجر آن نرفته و بایر مانده است: در مجموع ۳۰ هکتار شهرک صنعتی در قائمشهر وجود دارد و در شهرک صنعتی ۱۸ هزار مترمربع زمین به سایپا دادیم ولی کارخانه راه اندازی نشد.
وی اضافه کرد: متأسفانه این شرکت طی دو دهه هم زمین چند هکتاری داخل شهر و هم داخل شهرک صنعتی گرفت و کاری نکرده است.
گذر از خیابان های منتهی به ساختمان های و کارخانجات قدیمی نساجی مازندران برأی قدیمی تر ها و کسانی که روزگار و جوانی خویش را در این واحد سپری کرده اند، سخت و اندوهناک است. رفته رفته این کارخانه اشتغال زا و پررونق به بهانه خصوصی سازی به زمین زده شد و ماشین آلات و وجب به وجب زمین هایش یا به فروش رفت و یا برای پرداخت مطالبات به مزایده گذاشته شد اما سخت از آن برای اهالی قائمشهر و مازندران واگذاری کارخانه به سرمایه گذاری بوده که اهلیت آن تأیید نشده است.
کارخانه نساجی به اهلش سپرده نشد
کمال علی پور رئیس مجمع نماینده مازندران در گفتگو با خبرنگار مهر با اظهار این که هدف اصلی خصوصی سازی تولید و اشتغال بیشتر بود، اضافه کرد: متأسفانه کارخانه نساجی به اهلش سپرده نشد و به جای آنکه متخصص نساجی باشد، درو پنجره ساز و پی وی سی ساز بود.
وی با عنوان این که از کارخانه سرمایه گذار در استانبول بازدید کردیم، اظهار داشت: برای من جای سوال است که چرا وزارت صنایع و سازمان خصوصی سازی برای واگذاری هیچ تحقیقی نکرده بود و کارخانه به این قدمت را به یک پنجره ساز واگذار کرد.
وی با اظهار این که هیئت حمایت حالا تولی گری کارهای نساجی را عهده دار شده است، اظهار داشت: پیش از فعالیت هیئت هم کارگران وجود داشتند و تولید بود اما یک جای کار ایراد داشت و کسی پاسخگو نبود و کارخانه شبیه جزیره خودمختار بود.

علی پور با اشاره به این که کارخانه نساجی باید حداقل سه هزار نیرو داشته باشد، اظهار داشت: هنوز اقدامی در رابطه با رنگرزی کارخانه صورت نگرفته است.
قرارداد واگذاری نساجی فسخ شود
همچنین مرادیان نماینده مردم قائمشهر در مجلس با اظهار این که پیگیری مکرر برای تعیین تکلیف مالکیت کارخانه نساجی به نتیجه ای نرسیده است، اضافه کرد: اخیراً شرکت سرمایه گذاری بانک ملی پذیرفته قرارداد واگذاری را فسخ کند.
وی در گفتگو با خبرنگار مهر با اظهار این که وزارت اقتصاد و بانک ملی باید در زمینه تعیین تکلیف کارخانه نساجی ورود پیدا کند، اضافه کرد: دادخواست واگذاری باید صورت گیرد تا قرارداد قبلی فسخ شود و بعد از آن این کارخانه به سرمایه گذاری دارای اهلیت واگذار شود.
کارخانه نساجی مازندران هم اکنون با ۴۰۰ کارگر در سه شیفت مشغول به کار است و دو کارخانه دیگر آن طی دهه های قبل فروخته و یا تخریب شدند و اثری از آن نیست. با همت دولت سیزدهم و ستاد اجرایی فرمان حضرت امام راحل طی یکسال اخیر خط رنگرزی کارخانه افتتاح شد و درحال تکمیل طرح است.
کارخانه نساجی با مصوبه دولت جانی باردیگر گرفت
سیدرضا فاطمی امین وزیر صمت در حاشیه بازدید از کارخانه نساجی مازندران در قائمشهر با اشاره به این که پشتیبانی از بنگاه های تولیدی از برنامه های مهم وزارت صمت محسوب می شود، از نساجی مازندران بعنوان کارخانه قدیمی و مهم یاد کرد.
وی با اشاره به این که در مسافرت رئیس جمهوری برای احیای این کارخانه بزرگ صنعتی مصوباتی در نظر گرفته شد، اضافه کرد: این واحد هم اکنون جان باردیگر گرفت و فعال گردیده است.
وی با اعلان اینکه بیشتر از ۴۰۰ کارگر کارخانه به کار برگشتند، اضافه کرد: ۱۰۰ شغل جدید هم با اجرای طرح توسعه در این کارخانه راه اندازی می شود.
وزیر صمت با اظهار این که برای نوسازی ماشین آلات کارخانه نساجی طی یکسال گذشته ۵۰۰ میلیاردریال تخصیص داده شد، اضافه کرد: ۳۰ میلیارد تومان هم بزودی تخصیص داده می شود.
حال و روز کارخانه نساجی مازندران در قائمشهر آن گونه که باید خوش نیست و با روزهای اوج و طلایی خود فاصله دارد، این کارخانه قربانی خصوصی سازی های دولتی قبلی بوده و هنوز یک استان و شهر از تبعات این اقدام غیرکارشناسی رها نشده است.


منبع:

1401/07/17
14:48:10
0.0 / 5
250
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱

لینک دوستان بیا شمال

بیا شمال

تگهای بیا شمال

biashomal.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بیا شمال محفوظ است

بیا شمال بیا شمال

معرفی شمال و خرید و فروش ویلا