استاندار گیلان:

آب کشاورزی در گیلان عادلانه توزیع می شود

آب کشاورزی در گیلان عادلانه توزیع می شود

به گزارش بیا شمال، از گیلان استاندار گیلان اظهار داشت: توزیع عادلانه آب کشاورزی برای تمام اراضی شالیزاری استان مورد تاکید بوده و کشاورزان نگران این مساله نباشند.


اسدالله عباسی عصر امروز با حضور در روستای امشه از توابع بخش سنگر شهرستان رشت و گفت و گو با کشاورزان و میراب های منطقه و بررسی آخرین وضعیت آبرسانی شالیزارها در جمع خبرنگاران با اشاره به مشکلات آب کشاورزی در سال قبل اظهار داشت: امسال هم مانند سال قبل شاهد کاهش میزان بارندگی و ذخیره حجم آب سد سپیدرود هستیم که این مهم برای جلوگیری از مشکلات کم آبی مدیریت می شود.
وی با اشاره به اینکه کشت و کار در اراضی شالیزاری بر طبق تقویم زراعی در گیلان در حال انجام می باشد اضافه کرد: تا حالا حدود ۲۳۴ هزار هکتار از اراضی شالیزاری استان زیر کشت برنج رفته و اراضی کمی برای نشاء مانده و بخشهایی از شهرستان رودبار که همیشه با تاخیر کشت در این منطقه صورت می گیرد، باقی است.
نماینده عالی دولت در استان گیلان در ادامه با تأکید بر ضرورت افزایش راندمان تصریح کرد: جهاد کشاورزی به عنوان متولی و راهنما باید کشت دوم را برای افزایش درآمد کشاورزان ترویج دهد.
وی با اشاره به عدم عرضه برنج در سال زراعی گذشته توسط عده ای از کشاورزان و صاحبان برنجکوبی ها یه منظور افزایش قیمت اظهار داشت: دولت برای مساعدت با این کشاورزان وارد شده؛ به این منظور در زمان حاضر خرید برنج خصوصاً ارقام پرمحصول را از مازندران آغاز نموده است.
عباسی با اشاره به اینکه مقرر است تا در نشستی با معاون وزیر جهاد کشاورزی این مساله برای گیلان نیز بررسی شود، افزود: دولت تا سه ماه پس از برداشت برنج، واردات این محصول را انجام نمی دهد تا میزان تولیدات را ارزیابی و میزان مورد نیاز را وارد کند.
استاندار گیلان بیان کرد: تمام تلاش ها در عرصه کشاورزی بمنظور حفظ عرصه های کشاورزی و مقرون به صرفه بودن کشت و کار برای کشاورزان است.
وی با اشاره به اجرای کشت مستقیم نشاء برنج(بدون مراحل خزانه گیری) اظهار داشت: این روش سال قبل در شهرستان ماسال اجرا شد و امسال نیز در مزرعه ای با همراهی و همکاری گروه جهادی در منطقه سنگر انجام شده است.
منبع:

1402/03/11
13:09:57
0.0 / 5
215
تگهای خبر: آب , اراضی , تولید , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳

لینک دوستان بیا شمال

بیا شمال

تگهای بیا شمال

biashomal.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بیا شمال محفوظ است

بیا شمال بیا شمال

معرفی شمال و خرید و فروش ویلا