تنفس 139 روز هوای مطلوب در پایتخت طی نیمه اول امسال

تنفس 139 روز هوای مطلوب در پایتخت طی نیمه اول امسال

بیا شمال: طی 6 ماه نخست امسال، کیفیت هوای تهران 8 روز در وضعیت پاک، 131 روز در وضعیت قابل قبول، 42 روز در وضعیت ناسالم برای گروههای حساس و 5 روز در وضعیت ناسالم قرار داشت.


به گزارش بیا شمال به نقل از ایسنا طی ۱۸۶ روز ابتدایی سال ۱۴۰۲ آلاینده های ذرات معلق کوچکتر از ۲.۵ میکرون و ازن هرکدام طی ۲۶ روز و ذرات معلق کوچکتر از ۱۰ میکرون طی ۱۰ روز فراتر از حد مجاز بودند. در برخی از روزها بیش از یک آلاینده بصورت همزمان در وضعیت نامطلوب قرارداشتند.
سال قبل تهران کیفیت هوای بسیار ناسالم حتی خطرناک را تجربه نمود. طی شش ماه نخست سال ۱۴۰۱ کیفیت هوای تهران دو روز در وضعیت پاک و ۹۴ روز در وضعیت قابل قبول قرارداشت. ۷۹ روز شرایط ناسالم برای گروههای حساس، هشت روز شرایط ناسالم، یک روز شرایط بسیار ناسالم و دو روز نیز شرایط خطرناک به ثبت رسید.
طی این مدت آلاینده ذرات معلق کوچکتر از ۲.۵ میکرون در ۵۳ روز و ذرات معلق کوچکتر از ۱۰ میکرون در ۲۰ روز فراتر از حد مجاز قرار داشتند و آلاینده ازن نیز ۴۷ روز در وضعیت نامطلوب بود. در برخی از روزها بیش از یک آلاینده بصورت همزمان در وضعیت نامطلوب هوا نقش داشتند.
شش ماه اول سال ۱۴۰۰، کیفیت هوای تهران، یک روز در وضعیت ناسالم و ۳۱ روز در وضعیت ناسالم برای گروههای حساس قرار داشت. کیفیت هوای تهران در بقیه روزهای نیمه اول سال قبل در وضعیت مجاز بود.
نیمه نخست سال ۱۴۰۰ ذرات معلق کوچکتر از ۲.۵ میکرون ۱۳ روز و ذرات معلق کوچکتر از ۱۰ میکرون سه روز شرایط فراتر از حد مجاز بودند. آلاینده ازن نیز ۲۳ روز در وضعیت نامطلوب قرار داشت.
از آلاینده های شاخص هوای تهران چه می دانیم؟
یکی از با اهمیت ترین آلاینده های شش ماه نخست سال «ازن» است. گاز ازن از ترکیب سه اتم اکسیژن ایجاد می شود و یک اکسید کننده قوی است. این گاز بطور مستقیم در هوا منتشر نمی شود بلکه توسط واکنش های شیمیایی بین اکسیدهای نیتروژن و ترکیبات آلی فرار در حضور نور خورشید ایجاد می شود. بدین جهت میزان ازن در تابستان و در وسط روز بیش از سایر مواقع است.

این آلاینده به سبب خاصیت اکسیدکنندگی در غلظت های بالا اثرات تخریبی بر مخاط و اندام های تنفسی انسان، جانوران همین طور بافت های گیاهان می گذارد و خطر مواجهه با میزان زیانبار ازن در ســطح زمین طی ماه های تابســتان خصوصاً در ساعات آفتابی روز به بالاترین حد خود می رسد. این آلاینده همین طور موجب بروز مشکلات تنفسی در انسان همچون درد قفسه سینه، سوزش گلو و چشم، سردرد، حملات آسمی، برونشیت و سایر بیماریهای ریوی می شود. در برخورد با ازن، کودکان در معرض بیشترین خطر هستند چونکه ریه های آنها درحال رشد و تکامل است و به طور معمول فعالیت آنها در خارج از منزل، در زمانی که سطح ازن بالاست، زیاد است.

ذرات معلق کوچکتر از ۲.۵ میکرون یکی دیگر از آلاینده های شاخص هوای تهران و دارای قطر ۲.۵ میکرون و یا کمتر است که تقریباً یک سی ام قطر موی انسان است و به عنوان ذرات ریز (fine) نیز شناخته می شود. ترکیب شیمیایی ذرات بسته به محل، زمان و آب و هوا متفاوت می باشد و منابع انتشار آن شامل انواع کارهای احتراقی (وسایل نقلیه موتوری، نیروگاهی، سوزاندن چوب، و غیره) و فرایندهای صنعتی خاص می شود. این ذرات هم بطور مستقیم ساطع می شوند و هم به شکل آلاینده ثانویه در جو شکل می گیرند.

به طور کلی عمده ترین منابع انتشار ذرات معلق نیز احتراق سوخت مانند سوزاندن زغال سنگ و چوب، خودرو های دیزلی فاقد فیلتر دوده، فرایندهای صنعتی و کشاورزی و انتشار از خودرو ها است. مطالعات علمی گوناگون درباره ی ذرات معلق نشان میدهد که قرار گرفتن در معرض این آلاینده موجب بروز مشکلات زیادی می شود. مرگ زودرس در مبتلایان به بیماریهای قلبی و ریوی، بروز حملات قلبی غیرکشنده، ضربات قلب نامنظم، مبتلاشدن به سرطان ریه، تشدید آسم، کاهش عملکرد ریه و افزایش علایم تنفسی مشکلاتی است که آلودگی هوا برای سلامت انسان به وجود می آورد.

بنا بر آخرین سیاهه انتشار شهر تهران، در تهران سالانه بیش از ۱۰ هزار تن ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون تولید می شود. مطالعات سال ۲۰۱۸ بانک جهانی نیز نشان میدهد که آلودگی هوا سالانه ۲.۶ میلیارد دلار به تهران خسارت وارد میکند. این رقم برای کل کشور ۷ میلیارد دلار گزارش شده است.

ذرات معلق کوچک تر از ۱۰ میکرون نیز یکی دیگر از آلاینده های هوای پایتخت شمرده می شود. برخی ذرات جامد یا مایع در هوا دارای قطری کمتر از ۱۰ میکرون هستند و بر اثر سوزاندن چوب، احتراق ناقص در ترکیبات هیدروکربنی، احتراق سوخت موتورهای دیزل و...، واحدهای صنعتی، کشاورزی، جاده های آسفالت نشده و کارهای ساختمان سازی و آلاینده های غیر گازی ایجاد و منتشر می شوند. این ذرات به سبب ابعاد ریز خود می توانند از سیستم دفاعی مجاری تنفسی عبور کنند.

از جمله اثرات تنفس ذرات معلق کمتر از ۱۰ میکرون می توان به مبتلاشدن به بیماریهای قلبی، ریوی و سرطان، کاهش سیستم ایمنی بدن در مقابل بیماریها، از میان رفتن بافت های ریه و آسم کودکان اشاره نمود.

گفتنی است که شاخص کیفیت هوا (AQI) به پنج دسته اصلی تقسیم بندی می شود. بر طبق این تقسیم بندی از عدد صفر تا ۵۰ هوا "پاک"، از ۵۱ تا ۱۰۰ هوا "قابل قبول(سالم) یا متوسط"، از ۱۰۱ تا ۱۵۰ هوا "ناسالم برای گروههای حساس"، از ۱۵۱ تا ۲۰۰ هوا "ناسالم برای همه گروه ها"، از ۲۰۱ تا ۳۰۰ هوا "بسیار ناسالم" و از ۳۰۱ تا ۵۰۰ شرایط کیفی هوا "خطرناک" است.

منبع:

1402/07/01
08:11:27
0.0 / 5
242
تگهای خبر: آب , تور , تولید , جاده
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴

لینک دوستان بیا شمال

بیا شمال

تگهای بیا شمال

biashomal.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بیا شمال محفوظ است

بیا شمال بیا شمال

معرفی شمال و خرید و فروش ویلا