فرماندار محمودآباد:

ضعف زیرساخت های آب در محمودآباد

ضعف زیرساخت های آب در محمودآباد

به گزارش بیا شمال فرماندار محمودآباد از جذب اعتبار ۲۵ میلیارد تومانی برای رفع مشکل آب آشامیدنی این شهرستان اطلاع داد و اظهار داشت: زیرساخت های آب آشامیدنی در حوزه شهری و شهرستان بسیار ضعیف است.روح الله علیزاده در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به این که چاه ها در حوزه پایین دست برخلاف بالادست رسوبی می شوند، عنوان کرد: تجهیزات چاه به دلیل قدیمی بودن، رسوبی شدن و عدم نوسازی همچون پمپ ها نمی تواند حجم آبی که به صورت مثال هم اکنون ۱۰ لیتر در ثانیه است را بیشتر از ۷ لیتر خروجی دهد. وی با اشاره به اینکه رسوب گیری و نصب مجدد پمپ ها به چند روز زمان نیاز دارد، اضافه کرد: برای این وضعیت احتیاج به پمپ جدید بوده که متأسفانه در شهرستان جایگزینی نیست و با عنایت به فصل تابستان و حضور مسافران و گردشگران با قطعی آب ۱۰۰ درصدی روبه رو می شویم.
فرماندار محمودآباد خاطرنشان کرد: مخزن آب شهرستان که باید ذخیره حدود ۳۰ هزار لیتری داشته باشد تنها ۱۰ هزار لیتر ذخیره آب دارد که یکی دیگر از معضلات در حوزه قطعی آب است.
علیزاده تصریح کرد: طی ۲ سال گذشته با عنایت به شرایط کرونایی و حضور کم رنگ مسافر در محمودآباد امور آب و فاضلاب شهری آرامش کاذبی داشته و با کارکرد انفعالی نسبت به نوسازی زیرساخت ها آینده نگری نکرد و امروز با بهتر شدن وضعیت و حضور گردشگران و مسافران زیاد در شهر ساحلی با قعطی آب مواجه هستیم.
وی افزود: مسکن مهر در سطح شهرستان در هر واحد ۲ تا ۳ خانواده مسافر حضور دارند و مصرف همزمان تابستانه حجم زیادی از آب می خواهد که این مورد سبب ایجاد مشکل برای همشهریان و گردشگران خواهد شد.
فرماندار محمودآباد اظهار داشت: حفظ وضعیت موجود و آماده سازی زیرساخت ها، مطرح کردن مشکلات به امور آب استان و گرفتن اعتبار برای فراهم کردن وضعیت بهتر از وظایف من بوده که باید پاسخ گوی مردم شهر باشم.
علیزاده تلفیق آب و فاضلاب شهری و روستایی را از دیگر مشکلات در این عرصه دانست و اضافه کرد: در زمان جدا بودن این دو اداره مشکلات زیاد بود حال که تلفیق شد با پرسنل و نیروی انسانی اندک پاسخ گو نیستند به صورت مثال در گذشته ما ۱۷ آب نگه دار داشتیم (افرادی که کار ترمیم و نظارت را بر عهده داشتند) امروز تنها ۳ نفر مسئول رسیدگی به این امور بوده که اساسا نمی تواند آن طور که مناسب می باشد، عمل کنند.
وی بیان نمود: برای رفع اساسی مشکل آب آشامیدنی شهرستان احتیاج به اعتبار ملی بود که با رایزنی فرزانه نماینده مردم منطقه در مجلس شورای اسلامی طی نشستی با نیکزاد نایب رییس مجلس، ۱۴ میلیارد تومان اعتبار گرفته و پروژه در امور آب و فاضلاب مازندران در مورد حفر چاه و ترمیم و به سازی مخازن تعریف شد.
فرماندار محمودآباد عنوان کرد: ۱۴ میلیارد تومان اعتبار تخصیص یافته با تعریف پروژه به ۲۰ میلیارد رسید که با کمک آب و فاضلاب استان پروژه نقطه کور هزار متری گالشپل تا ترسیلاب با عمق لوله ۲۵۰ متری در منطقه را به عمق لوله ۳۵۰ رساندیم.
علیزاده افزود: نسبت به جا به جایی و انتقال لوله و آب آشامیدنی در این نقطه کور پیش از گرفتن اعتبار ۱۴ میلیاردی اقدام شده بود که هم اکنون هم این پروژه در حال انجام می باشد و در مجموع طی ۴ ماه اخیر اعتبار ۲۵ میلیاردی برای رفع مشکل شهرستان تخصیص یافت.
وی خاطرنشان کرد: این در حالی ست که اعتبار تملک و دارایی فرمانداری محمودآباد پارسال ۲۰ میلیارد تومان بود اما سال جاری تنها برای رفع مشکل آب آشامیدنی شهرستان ۲۵ میلیارد تومان اعتبار گذاشتیم که نیازمند به تقویت مخازن در حوزه شهری دارد.
فرماندار محمودآباد ضمن اشاره به زمین ۵ هزار متری با کاربری ایجاد مخازن آب که هم اکنون در دست امور آب و فاضلاب مازندران است، اظهار داشت: امور آب قصد فروش این زمین را داشته که با حقوقی کردن مبحث درصدد گرفتن زمین و ایجاد مخزن بزرگ تر با اعتبار تخصیص یافته برای رفع مشکل آب آشامیدنی هستیم.
محمودآباد پایلوت شهر هوشمند در مازندران می شود
علیزاده اظهار داشت: در جهت ایجاد بستر فیبرنوری و مخابرات در محمودآباد، این شهرستان بعنوان پایلوت شهر هوشمند در استان معرفی می شود که مزایای زیادی همچون دسترسی ساده به اینترنت پر سرعت، انجام جراحی های اینترنتی یا فروش آنلاین محصولات این شهرستان برای توریست است.
وی تصریح کرد: اجرای یک طرح فیبرنوری به ازای ۱۰ کیلومتر هزینه ۵ میلیارد تومانی دارد که در روستای حربده به مرحله افتتاح رسید و این هزینه یک چهارم آن به صورت مشارکتی و مابقی بر عهده مخابرات و دولت می باشد.
فرماندار محمودآباد از کلنگ زنی و اجرای طرح هوشمندسازی در ۱۵ روستا این شهرستان طی چند ماه اخیر اطلاع داد و اظهار داشت: بیشتر از ۵۰ میلیارد تومان اعتبار برای اجرای طرح در این روستاها هزینه خواهد شد.۲ هزار کیسه آرد مازاد بر مصرف وارد محمودآباد شد
علیزاده در ادامه در مورد مشکلات نانوایی ها و تهیه د در شهرستان اضافه کرد: در ۴ ماه اخیر بیشتر از ۲ هزار کیسه آرد مازاد بر مصرف وارد محمودآباد شد که سهمیه ماهانه ما ۲۲ هزار کیسه آرد است.
کمبود آرد نداریم
وی اظهار نمود: هیچ گونه کمبود آرد در محمودآباد نداریم و ما احتمال فروش آرد نانوایی ها به نان فانتزی را می دهیم که سبب تعطیلی زود هنگام نانوایی ها در سطح شهرستان می شود.
فرماندار محمودآباد ضمن اشاره به این که ۱۴۷ نانوایی فعال در شهرستان داریم، خاطرنشان کرد: به بخشداران حکم زده شد تا هر دهیار در روستای خود بازرس نظارت بر نانوایی محل باشد و از بروز تخلف جلوگیری نمایند.
علیزاده در انتها اظهار داشت: برای بهبود بخشی روند پخت مناسب و بدون تلخف نانوایی ها از ۱۰ نانوایی برتر به انتخاب شهروندان محمودآبادی تقدیر گردید و ۲ نانوایی که توان پخت ۲۴ ساعت داشته باشد از نظر آرد تأمین می شود چونکه در این شهر با عنایت به تأمین نان ۲ هزار کارگر شهرک صنعتی و مسافرانی که از شهرهای اطراف یا خارج استان جهت استفاده از ساحل وارد این شهرستان می شوند، نیاز است تا نانوایی هایی با پخت نان روزانه داشته باشیم.


منبع:

1401/05/08
13:03:24
0.0 / 5
270
تگهای خبر: آب , افتتاح , اینترنت , تور
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵

لینک دوستان بیا شمال

بیا شمال

تگهای بیا شمال

biashomal.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بیا شمال محفوظ است

بیا شمال بیا شمال

معرفی شمال و خرید و فروش ویلا