گزارش مهر؛

مدیریت گران شهر جهانی یزد

مدیریت گران شهر جهانی یزد

بیا شمال: شهر جهانی یزد اینروزها با مشکل افزایش محدوده مواجه می باشد، اتفاقی که در صورت وقوع، مشکلات بسیاری را خصوصاً در مدیریت شهر ایجاد خواهدنمود.خبرگزاری مهر-گروه استان ها- سمیه گلابگیریان: مدیریت شهری نیازمند درآمدهای پایداری است که از مردم وصول می شود و زمانی که شهر توسعه می یابد، هزینه های ارائه خدمات بمراتب بیشتر می شود اما این در شرایطی مشکل به وجود می آورد که تراکم جمعیت به سبب افزایش محدوده، کاهش و به موازات آن سرانه درآمدی نیز کاهش پیدا می کند.
افزایش محدوده شهرها تبعات جبران ناپذیر بسیاری در بر دارد خصوصاً این که حاشیه نشینی های اتفاق افتاده به امید پیوستن به محدوده رو به افزایش رفته و اگر این روند ادامه یابد، شهر یزد هر روز عریض تر شده و خدمات رسانی با معضلات بسیاری مواجه می شود.
اجرای تأسیسات شهری، اجرای خدمات شهری و ایجاد زیرساخت های شهری همچون نیازهای ساخت و سازهای جدیدی است که هنوز در بافت جدید شهر که در محدوده شهر هستند، با مشکل مواجه می باشد و اگر اراضی دیگری نیز به شهر اضافه شود، این کمبودها بالا رفته و امکان رفع آن نیز دشوارتر می شود.
چندی است تعدادی از ساکنان بلوار جمهوری یزد بدنبال اضافه شدند به محدوده شهر هستند و بارها شاهد تجمعات اعتراضی آنها هستیم و این روند ناشی از دیر وارد میدان شدن شهرداری ها پس از تفکیک ها و ساخت و سازهایی است که امکان تخریب آن وجود ندارد.
این افراد از روی ناآگاهی نسبت به خرید و ساخت و ساز اقدام نموده و بعد به سبب عدم دریافت خدمات شهری همچون جمع آوری زباله، آسفالت و زیرساخت های مورد نیاز از شهرداری گلایه کردند. رسیدگی به افزایش این بخش از شهر به محدوده، در حال انجام می باشد اما تا کی باید چوب سودجویی افراد را شهر و شهروندان یزدی بخورند.

جزیره ای شدن یزد با توسعه عرضی شهر
یکی از شهروندان یزدی که به توسعه شهر یزد بسیار منتقد است، اظهار داشت: داخل شهر یزد زمینهای رها شده و مزاحم بسیاری وجود دارد که امکان ساخت و ساز دارند اما شاهد توسعه شهر در حاشیه ها هستیم.
امین صدرآبادی اضافه کرد: مهندسی شهری این پدیده را گسترش عرضی و اشتباه می داند چونکه در این صورت هزینه های زیادی به شهرداری تحمیل می شود و با کاهش منابع شهری، نیازهای محدوده های اصلی شهر هم برطرف نمی گردد.
وی با اشاره به ضرورت سوق دادن مردم به ساخت و ساز در بافت مرکزی شهر، اظهار داشت: دولت اقداماتی را برای تشویق انجام داده است اما باید تسهیلات بیشتری فراهم گردد که این طرح ها مورد استقبال قرار گیرند چونکه در این صورت مردم به فکر ساخت و ساز در زمینهای انتهای محدوده شهر نبودند.
این شهروند با اشاره به اشتباه بودن دیدگاه های مربوط به ارزش ملک در مرکز و بافت جدید شهر افزود: این بنگاه ها هستند که این روند فکری را به وجود آورده اند وگرنه در همه جای دنیا، نقاطی که از خدمات برخوردار می باشند نسبت به فاصله های دورتر از مرکز شهر، ارزش بیشتری دارند.
صدرآبادی خواهان کارشناسی روند توسعه شهر یزد و جلوگیری از توسعه محدوده شهر از طرف شهرداری شد و اضافه کرد: اگر این وضعیت ادامه یابد، شهر یزد به جزیره هایی تبدیل می شود که در فاصله بسیاری از هم قرار دارند اما جمعیت کمی در هر جزیره ساکن هستند که خدمات رسانی به آنها بسیار گزاف خواهد شد.
دغدغه تامین نیازهای ساخت و سازهای جدید
یکی دیگر از شهروندان یزدی با اشاره به روند ویلایی سازی طرح نهضت ملی مسکن در استان و آپارتمان سازی هایی که از قبل انجام شده است، اظهار داشت: دستگاه های خدمات رسان هنوز نتوانسته اند نیازهای اساسی واحدهای آپارتمانی را تامین کنند و خیلی از آنها مدرسه، مسجد، پارک و … ندارند و امیدواریم با ویلایی سازی این اتفاق باردیگر تکرار نشود.
مرضیه متولی افزود: شهرداری باید در کنار توسعه شهر، برای تامین نیازهای آن برنامه ریزی کرده و بودجه ای در نظر بگیرد نه این که به امید تامین آن در آینده ساخت و ساز را شروع کند و بعد آن منطقه را به حال خود رها کند.
وی اظهار داشت: همه اینها لازمه اقدامات کارشناسی برای توسعه شهر است چونکه در غیر این صورت شهر بزرگ و بزرگ تر می شود و مردم از خدمات کمتری بهره می گیرند.

پایین بودن سرانه جمعیتی در شهر یزد
شهردار یزد با اعلان اینکه سرانه جمعیتی شهرداری در شهر تهران ۱۲۰ نفر در هکتار و برای شهرهای غیر کویری ۸۰ نفر در هکتار است، این سرانه را در شهر یزد حدود ۵۰ نفر در هکتار اعلام نمود که سرانه بسیار پایینی است.
ابوالقاسم محی الدینی در گفتگو با خبرنگار مهر با تأکید بر این که به هیچ وجه اجازه افزایش محدوده شهر را نداریم، اظهار داشت: حتی ساخت و سازهای طرح نهضت ملی مسکن در استان یزد بدون افزایش محدوده و در قالب شهرک های جدید رقم خواهد خورد بدین سان شهرک نشینان وظیفه اداره شهرک را به عهده خواهند داشت.
وی افزود: اگر این مساحت به محدوده شهر یزد اضافه می شد، تراکم جمعیتی به ۳۰ نفر در هکتار می رسید و هزینه های مدیریت شهر بمراتب بیشتر می شد بدین جهت اصرار داریم که محدوده شهر حفظ شود.
امکان اسکان ۲ میلیون نفر در شهر یزد
شهردار یزد با اشاره به عریض بودن شهر یزد اظهار داشت: اگر شهر با این وسعت، در ارتفاع با ساختمان های ۴ طبقه ساخته شود و زمین خالی در شهر نباشد، امکان اسکان ۲ میلیون نفر در آن وجود دارد اما الان کمتر از ۷۰۰ هزار نفر جمعیت دارد.
وی با اعلان اینکه با این اوصاف هزینه های مدیریت شهر زیاد است، اظهار داشت: شهر یزد از اینجا رانده و از آنجا مانده است. از یک طرف دولت به شهرهای مرکز استان قیر نمی دهد و از طرف دیگر جزو کلان شهرها هم قرار نداریم که از مزیت های آن بهره بگیریم و درست در میان شهرهای بین ۵۰۰ تا یک میلیون نفر جمعیت قرار داریم که مزایایی ندارند.
محی الدینی درباره ی پیگیری افزوده شدن به محدوده شهر در بلوار جمهوری یزد اظهار داشت: برای افزایش محدوده شهر در بلوار جمهوری تا بلوار ولایت طرح تهیه شده است تا به محدوده اضافه شود چونکه این قسمت از شهر قطعه بندی و فروخته شده است و درخواست در شورای عالی معماری و شهرسازی در دست بررسی می باشد.
عریض شدن شهر یزد خطر بزرگی است و ایجاد شهرک های خود مالک برای تامین کمبود زمین برای ساخت و سازهای جدید، بهترین راه حل بنظر می رسد اما باید فکری نیز برای زمینهای رها شده در شهر و بافت های فرسوده ای کرد که در انتظار بهسازی و سکونت خانواده های جدید هستند اما هنوز مورد توجه و استقبال واقع نشده اند.

1402/06/08
07:50:09
0.0 / 5
274
تگهای خبر: آب , آپارتمان , اراضی , تسهیلات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳

لینک دوستان بیا شمال

بیا شمال

تگهای بیا شمال

biashomal.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بیا شمال محفوظ است

بیا شمال بیا شمال

معرفی شمال و خرید و فروش ویلا